Skromny grób zapomnianego bohatera, kpt. Mieczysława Drewicza, ps. „Warren” znajdujący się na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach został odnowiony. Zrobili to członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” wraz z kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, Dionizy Krawczyński wyjaśnia, że akcja ma na celu upamiętnienie zasłużonych działaczy niepodległościowych, których mogiły współcześnie niszczeją i popadają w zapomnienie.
– Wspólnie z kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej podjęliśmy decyzję że należy coś zrobić z tym problemem. Rozpoczęliśmy działania na małą skalę i przy wykorzystaniu własnych sił i środków odnowiliśmy grób jednego z twórców świętokrzyskiej konspiracji, kpt. Mieczysława Drewicza, ps. „Warren”. Człowieka odpowiedzialnego za stworzenie podwalin wywiadu Armii Krajowej w Kielcach i w okolicy. Był to jeden z pierwszych konspiratorów, który w ciągu trzech lat stworzył organizację odnoszącą znaczące sukcesy w walce z okupantem – tłumaczy.
Dionizy Krawczyński podkreśla, że nie jest to jednorazowa inicjatywa i z pewnością kolejne zapomniane nagrobki także zostaną należycie odrestaurowane.
– W trakcie prac porządkowych przy tej mogile zauważyliśmy, jak wiele innych grobów wymaga podobnej interwencji. Udało się nam uzyskać wsparcie fundacji Niezłomni, która także opiekuje się takimi grobami. I tak zrodził się pomysł zorganizowania tegorocznej kwesty na kieleckich cmentarzach. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na odnowienie kolejnych partyzanckich mogił na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Jednocześnie nie oceniamy, który grób będzie miał pierwszeństwo. Chcemy po kolei odświeżyć następne. Przy okazji zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno firmy, jak i osoby prywatne do wsparcia naszej akcji – dodał.
Obecnie na cmentarzu Partyzanckim znajduje się ok. 150 zaniedbanych grobów partyzanckich, wymagających podjęcia szybkich działań. W przypadku tych mogił niezbędne jest ich wyczyszczenie, odmalowanie, usunięcie trawy i chwastów oraz obłożenie miejsca pochówku kamieniami.
Mieczysław Drewicz urodził się w Kielcach w 1914 roku. Był absolwentem gimnazjum Stanisława Kostki. Po maturze, jako ochotnik zgłosił się do Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie. W 1937 r. w Komorowie został promowany na stopień porucznika Wojska Polskiego. Służył na Górnym Śląsku, walczył w kampanii wrześniowej, a po ucieczce przez Lwów i Stanisławów wrócił na kielecczyznę, gdzie od razu podjął działalność konspiracyjną w organizacji „Pobudka”, a następnie w ZWZ i AK.
Tworzy struktury Referatu II Wywiad w Obwodzie Kielce. Posługuje się wtedy fałszywymi dokumentami na nazwisko Jan Sieczkowski.
Wiosną 1942 r. przeniesiony na stanowisko szefa Referatu III Operacyjno-Wyszkoleniowy.
W sierpniu 1944 r. szef sztabu i oficer operacyjny 4 pp Leg AK.
Po wojnie, pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Szczecina, był aresztowany, skazany, pracował w wielu miejscach, by utrzymać rodzinę. Zmarł w Szczecinie, został pochowany w Kielcach.
Gdy zmarł w 1958 roku miał 44 lata. Choć nie był żadnym działaczem partyjnym ani państwowym, za jego trumną, przykrytą biało-czerwoną chorągwią niesiono niemal sto wieńców, a pogrzeb na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim stał się wielką manifestacją patriotyczną.