Jak prawidłowo używać defibrylatora i jak skutecznie przekazywać komunikaty służbom jadącym na miejsce wypadku – tego można się było dowiedzieć w sobotę (30 października) w Galerii Echo w Kielcach. Świętokrzyscy policjanci zorganizowali w tym celu specjalną akcję, by przypomnieć, jak ratować ludzkie życie.
Rafał Maziejuk z Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Kielcach podkreśla, że korzystanie z defibrylatora jest dziecinnie proste.
– Przede wszystkim należy włączyć urządzenie, a następnie postępować zgodnie z poleceniami, które wydaje – mówi.
Dzięki komunikatom dowiemy się m.in. jak prawidłowo przykleić elektrody i kiedy się odsunąć od pacjenta, by defibrylator odpowiednio zadziałał.
Policjant dodaje, że takich urządzeń jest coraz więcej w przestrzeni publicznej. Są one dostępne m.in. na dworcach oraz w galeriach handlowych.
– Użycie defibrylatora w pierwszych minutach od zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie prawie o 70 proc. – mówi.
Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przypomina, że jesteśmy zobowiązani pomóc osobom poszkodowanym.
– Udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne. Obliguje nas do tego także Kodeks Karny. Zgodnie z zapisami, za brak działania możemy zostać ukarani – dodaje.
Katarzyna Banasik, prezes zarządu Stowarzyszenia „PASSA” informuje, że spotkanie jest częścią kampanii „Akcja Defibrylacja”, która trwa od ubiegłego roku.
– Chcemy obalać mity dotyczące defibrylatorów, uświadamiać zarówno starszych i młodszych, że to urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i co najważniejsze znajduje się w miejscach publicznych – mówi.
Każdy chętny mógł w sobotę (30 października) pod czujnym okiem funkcjonariuszy przetestować urządzenie.