Gala finałowa, w trakcie której nagrodzono „złotą setkę”, czyli najprężniej działające firmy w województwie świętokrzyskim, zakończyła VI Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne. Dziesięć firm zostało wyróżnionych nagrodą „lidera regionu” przyznawaną przez redakcję Echa Dnia.
W tym roku, drugi raz z rzędu, liderem zestawienia została Grupa Polskie Składy Budowlane Handel S.A. z Wełcza koło Buska-Zdroju.
Mirosław Lubarski, dyrektor zarządu PSB Handel S.A., podkreślił że sukces przedsiębiorstwa jest efektem pracy wielu ludzi, praktycznie z całego kraju.
– W Świętokrzyskiem kumulują się zakupy realizowane przez ponad 400 firm zajmujących się dystrybucją materiałów budowlanych. To tutaj jest nasza główna siedziba. To tu właśnie rozwijamy i kreujemy naszą strategię. Uzyskany po raz drugi tytuł lidera regionu obliguje nas do dalszej wytężonej pracy i osiągnięcia postawionych sobie celów, czyli rozwoju i rozbudowy naszych placówek oraz tworzenia nowych miejsc pracy – zaznaczył.
Mirosław Lubarski dodał, że pandemia również wpłynęła na działalność przedsiębiorstwa wymuszając wprowadzenie znacznych zmian organizacyjnych. Dzięki temu udało się jednak uniknąć masowej fali zachorowań oraz zwolnień.
Redaktor naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel, zaznaczył, że lista stu największych firm województwa świętokrzyskiego została przygotowana już po raz 14.
– Każda z edycji plebiscytu na największą firmę naszego regionu pozwala na prześledzenie tego, jak rozwija się i wygląda świętokrzyska gospodarka. Analiza sprawozdań finansowych za rok 2020, pokazuje, że zeszły roku obfitował przede wszystkim w sukcesy branży budowlanej lub związanych z nią firm – tłumaczył.
Stanisław Wróbel przypomniał też, że pandemia odcisnęła szczególne piętno na firmach zajmujących się usługami, w tym branży targowej, hotelarskiej, czy handlowej.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego powiedziała, że tegoroczne forum ekonomiczne poświęcone zostało rozważaniom na temat szans oraz możliwych perspektyw dalszego rozwoju regionu w najbliższym czasie.
– Cieszymy się, że wielu firmom udało się przetrwać trudny czas pandemii. Należy pamiętać, że przed nami są wciąż nowe perspektywy oraz szanse. Dlatego zapraszamy wszystkich do współpracy oraz konsultacji, które przyczynią się do wypracowania rozwiązań skutkujących zdynamizowaniem rozwoju naszego regionu – mówiła wicemarszałek.
Stanisław Wróbel zwrócił także uwagę na fakt, że trudno jest wskazać, który czynnik może determinować sukces danego przedsiębiorstwa.
– Sukces jednego przedsiębiorcy jest wskazówką dla innych przedsiębiorców. Widać to np. w branży spożywczej. Województwo świętokrzyskie obecnie staje się drugim, po lubuskim, zagłębiem winiarskim. Na terenie naszego województwa funkcjonuje aktualnie 55 winnic, które w dużej mierze rozwijają się dzięki sprzedaży przez internet. Podobne tendencje widać także w przypadku produkcji serów. Mamy już kilkadziesiąt serowarni, które też dobrze prosperują – dodał.
„Złota setka”, czyli najprężniej działające firmy w województwie świętokrzyskim
„Liderzy regionu”
Największy Zysk: Lafarge Cement
Największa Rentowność: MG Green Energy Sp. Z.O.O.
Miejsce 10 – Mesko S.A.
Miejsce 9 – Kolporter Sp. Z.O.O
Miejsce 8 – Grupa Kapitałowa Echo Investment S.A.
Miejsce 7 – Lafarge Cement S.A.
Miejsce 6 – NSG Group Sp. Z.O.O.
Miejsce 5 – Cersanit S.A.
Miejsce 4 – MAN BUS Sp. Z.O.O.
Miejsce 3 – Celsa Huta Ostrowiec Sp. Z.O.O.
Miejsce 2 – Enea Elektrownia Połaniec S.A.
Miejsce 1 – Grupa PSB Handel S.A.