Jak bezpiecznie przemieszczać się po drogach, kiedy dzień jest coraz krótszy, a pogoda coraz gorsza? W piątek (29 października) dziennikarze Radia Kielce i policjanci ruchu drogowego rozdawali odblaski i radzili, jak uniknąć zagrożeń.
KIELCE
Akcję rozpoczęliśmy rano na targowisku miejskim w Kielcach.
– Klienci popularnych „bazarów” bardzo chętnie sięgali po te kolorowe opaski odblaskowe i od razu umieszczali je na rękawach kurtek i płaszczy, a mamy i bacie przyczepiały je nawet do wózków dziecięcych. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to elementy ratujące życie, ale z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo często odblaski leżą w szufladach, a nie są noszone podczas spacerów – powiedział sierż. sztab. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
500 kolorowych opasek rozeszło się jak „świeże bułeczki”.
– Zainteresowanie było ogromne. Mieszkańcy podchodzili i mówili, że słyszeli w Radiu Kielce, że rozdajemy odblaski. Ta malutka rzecz może uratować nam zdrowie lub życie. Element odblaskowy jest widoczny w światłach reflektorów z odległości 150 m. Natomiast pieszy po zmroku ubrany w ciemne okrycie bez odblasku zostanie zauważony z odległości 15-20 metrów, a to może być za mało, aby bezpiecznie wyhamować pojazdy – dodała sierż. sztab. Małgorzata Pędzik.
Z elementami odblaskowymi czekaliśmy na Państwa także m.in. przy Cmentarzu Starym w Kielcach i przy cmentarzu w Cedzynie, a także w Końskich, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu oraz Busku-Zdroju. Każdy chętny mógł także wziąć odblask z siedziby Polskiego Radia Kielce, mieszczącej się przy ulicy Radiowej 4.
SANDOMIERZ
Kilkadziesiąt sztuk opasek odblaskowych rozdaliśmy w piątek (29 października) mieszkańcom Sandomierza i Samborca. Akcja, wynikająca z troski o bezpieczeństwo pieszych spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wszyscy obiecywali, że będą nosić odblaski, ponieważ sami mają przykre doświadczenia z dróg, kiedy niemal w ostatniej chwili zauważali pieszego idącego ulicą, nie posiadającego żadnego odblasku.
– Sama jestem kierowcą i wiem jak ważny jest odblask, do tego noszony prawidłowo, czyli od strony drogi – podkreśliła nasza słuchaczka.
W akcji Radia Kielce towarzyszyli: asp. Agnieszka Otrębska i asp. Dariusz Michałowski, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu. Przekonywali przechodniów, że warto mieć na sobie element odblaskowy, bo może nawet uratować życie.
Kierowca jest w stanie zauważyć tak wyposażoną osobę z odległości 150, do 200 metrów i w porę zareagować aby uniknąć wypadku. Asp. Dariusz Michałowski przypomina, że brak elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym traktowane jest jako wykroczenie.
Odblaskowe opaski rozdawaliśmy w Sandomierzu przy Cmentarzu Komunalnym, na starówce oraz w sąsiedztwie cmentarza w Samborcu przy drodze krajowej nr 79.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Radio Kielce ze swoją akcją rozdawania odblasków dotarło także do Ostrowca Świętokrzyskiego. Reporterka Radia Kielce wraz z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego w ostrowieckiej komendzie policji przed południem pojawili się w okolicy cmentarza komunalnego przy ulicy Długiej.
Osoby odwiedzające w piątek (29 października) groby swoich bliskich chętnie podchodzili i zabierali różnokolorowe odblaski. Dla siebie, wnuków, rodziny. Jak podkreślają, takie akcje są bardzo potrzebne.
– To jak najbardziej potrzebna akcja, szczególnie o tej porze. Szybko robi się ciemno, a niedługo też pogoda się popsuje – mówi jeden z mężczyzn, który wziął udział w naszej akcji.
– Biorę dla dwóch wnuczek, które mieszkają na wsi. Tam trzeba promować odblaski, bo są bardzo bezpieczne – twierdzi inny słuchacz Radia Kielce.
Nadkom. Dominik Kowalski, szef ostrowieckiej drogówki podkreśla, że miejsce nie jest przypadkowe. Na cmentarz komunalny przyjeżdżają mieszkańcy całego powiatu, także mieszkający na wsi, a to oni głównie są zobligowani do noszenia odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym.
– Na terenach typowo wiejskich, mimo że jest obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, nadal jest z tym problem. Tym samym narażają się na utratę zdrowia, bądź życia – komentuje policjant.
Jak dodaje naczelnik, ostrowiecka komenda chętnie włączyła się w akcję Radia Kielce i sama planuje podobną już w listopadzie. Odblaski trafią do mieszkańców powiatu w ramach akcji „Noś odblaski, bądź widoczny”. Policjanci odwiedzą szkoły, przedszkola, świetlice środowiskowe oraz osoby starsze.
KOŃSKIE
Kilkaset odblasków rozdało Radio Kielce w Końskich w ramach wspólnej akcji Radia Kielce i Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z komendami powiatowymi.
W Końskich elementy odblaskowe można było otrzymać przy cmentarzu parafialnym przy ul. Browarnej. Mieszkańcy i osoby przyjezdne odwiedzające groby bliskich bardzo pozytywnie oceniały akcję.
– Odblask to niby drobny, zabawny gadżet, ale daje bardzo dużo. Jako kierowca spotkałem się z taką sytuacją, że uderzyłbym w człowieka, gdyby nie błahy odblask – mówił pan Stanisław.
-Teraz po wyjściu z kościoła z nabożeństwa różańcowego, kiedy jest już ciemno, bardzo się przyda – dodał pan Michał.
St. sierż. Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich przestrzega, że obecnie zmrok zapada szybko więc elementy odblaskowe są niezbędne podczas popołudniowych spacerów, nie tylko poza miastem.
– Prawo nakłada na nas obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale my zachęcamy do noszenia odblasków, również w obszarze zabudowanym. Mały odblask niejednokrotnie udowodnił, że ratuje ludzkie życie – mówi.
Asp. sztab. Andrzej Młodawski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w koneckiej jednostce dodaje, że większość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych ma miejsce w obszarze zabudowanym, dlatego nawet jeśli noszenie odblasku nie jest sankcjonowane, to warto je nosić dla zachowania zdrowia.
STARACHOWICE
Mieszkańcy Starachowic chętnie odbierali odblaski rozdawane w piątek (29 października) przez policję i Radio Kielce. Czekaliśmy na Państwa w rejonie przejścia dla pieszych na Alei Armii Krajowej, na wysokości centrum handlowego. O tym, jak ważne jest bycie widocznym po zmroku przypominali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach.
Oficer prasowy KPP w Starachowicach mł. asp. Paweł Kusiak zaznaczył, że odblaski są niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach:
– Obowiązkiem pieszego jest mieć elementy odblaskowe poza terenem zabudowanym, ale nawet na terenie oświetlonym warto je nosić, bo to zwiększa szansę, aby zostać zauważonym. W okresie Wszystkich Świętych, kiedy wiele osób jest zaaferowanych dotarciem na cmentarz i zakupami, obniża się uwaga pieszych, dlatego trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo – podkreśla.
Wiele osób odbierających odblaski dla siebie i bliskich podkreślało, że dotąd nie mieli i nie nosili takich elementów.
Dużą wiedzą na temat zasad poruszania się po drodze wykazały się przedszkolaki, które spotkaliśmy podczas spaceru. Każde dziecko dostało w nagrodę opaskę odblaskową, a policjanci otrzymali zapewnienie, że dzieci będą je nosić.
W Starachowicach Radio Kielce wraz z policjantami rozdało ponad 200 odblasków.
BUSKO-ZDRÓJ
Radio Kielce wraz z policjantami z buskiej drogówki rozdawali w piątek (29 października) opaski odblaskowe oraz rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze. Akcja miała zachęcić pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. W sumie w okolicy cmentarza przy ulicy Langiewicza w Busku-Zdroju rozdano kilkaset odblasków, które w widoczny sposób zwiększają nasze bezpieczeństwo. Policjanci zachęcali do noszenia ich nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także podczas wieczornych spacerów po ulicach miast i wsi.
St. sierż. Magdalena Bogacz z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Busku-Zdroju podkreśla, że taki drobiazg zawieszony lub założony na rękawie, torebce czy na nogawce może uratować nam życie.
– Pamiętajmy, że bez elementów odblaskowych jesteśmy zupełnie niewidoczni dla kierowców. Takie elementy odblaskowe pozwolą zauważyć nas z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować – zaznaczyła.
St. asp. Tomasz Piwowarski, oficer prasowy policji w Busku-Zdroju podkreślił, że kawałek odblaskowego plastiku sprawia, że osoba wyposażona w ten element jest widoczna dla kierującego pojazdem z odległości nawet 100-150 metrów. Osoba ubrana w ciemną odzież, na nieoświetlonym fragmencie drogi, zauważana jest przez kierującego z odległości około 20 metrów, a wtedy może być za późno na jej ominięcie.
– Odblaskowe gadżety kosztują grosze, a mogą zaoszczędzić miliony cierpień – dodał.
Wspólna akcja Radia Kielce i policji świętokrzyskiej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że zdają sobie sprawę jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w szare jesienne wieczory.
Policjanci apelują aby nosić odblaski, a przy tym świecić przykładem.