Już po raz 29. na kieleckich cmentarzach odbędzie się kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków.
W tym roku dzięki ubiegłorocznej e-zbiórce udało się odrestaurować 20 grobów. To 10 pomników kamiennych i 10 żeliwnych, informuje Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
– Zgodnie ze sztuką konserwatorską pomniki kamienne trzeba najpierw umyć, oczyścić, a jeżeli zniknęły spoiny, to także taki nagrobek trzeba ponownie zaspoinować. Przy wielu grobach niejednokrotnie należy również poprawić fundament, ponieważ dawniej fundamenty były jedynie ułożonymi kamieniami, bez ich zespolenia. Te wszystkie nagrobki na cmentarzach są pomnikami na świeżym powietrzu, więc dodatkowo ulegają ciągłej destrukcji, dlatego trzeba je systematycznie konserwować raz na kilka lat – mówi Stanisław Szrek.
Jak dodaje, w ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie odbyła się tradycyjna zbiórka, a pieniądze można było jedynie wpłacać na konto bankowe stowarzyszenia. Udało się uzbierać 6,5 tys. zł, a 51 tys. zł dołożyło miasto Kielce.
W tym roku zbiórka także będzie nietypowa, ponieważ nie będą w niej brać udziału uczniowie szkół średnich. Dlatego stowarzyszenie cały czas poszukuje wolontariuszy, apeluje Stanisław Szrek.
– Kwesta na cmentarzach ciągle jest obciążona sytuacją epidemiczną, dlatego jeszcze nie wiemy, ile w tym roku osób będzie kwestować. Zarząd stowarzyszenia zdecydował, że w tym roku w akcję nie włączą się uczniowie, stąd kwesta będzie skromniejsza. Tym bardziej apelujemy do dorosłych kielczan, by włączyli się w naszą akcję jako wolontariusze, bądź wpłacili dowolny datek na nasze konto bankowe, dodał Stanisław Szrek.
Kwesta na kieleckich cmentarzach odbędzie się 31. października i 1. listopada. Rozpoczynać się będzie o 9.00 i trwać do 18.00. Osoby, które chciałyby wesprzeć akcję i przez 1,5 godz. kwestować powinny w dniu akcji zgłosić się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Za pieniądze zebrane z tegorocznej kwesty Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach planuje odrestaurować m.in. pomnik rodziny Sienickich, właścicieli Gazety Kieleckiej wykonanego z wapienia pińczowskiego.
Przez 29 lat, dzięki pieniądzom zebranym podczas kwest udało odnowić 450 zabytkowych i cennych nagrobków.