Po raz 22 lasem wokół Wykusu przeszła Partyzancka Droga Krzyżowa. To coroczna tradycja, zapoczątkowana przez druha Stefana Derlatkę, który w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w oddziale Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego”.
Nabożeństwo odbywa się corocznie 28 października i łączy pokolenia w miejscu dawnego działania Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt. Tego dnia przypada bowiem rocznica trzeciej obławy na Wykusie. Początkowo harcerze spotykali się w tym miejscu nieformalnie. Z czasem narodził się pomysł duchowego przeżywania tej rocznicy – przypomina komendantka hufca ZHP w Starachowicach Dorota Chyczewska.
– Partyzancką Drogę Krzyżową zawdzięczamy harcmistrzom Stefanowi Derlatce, Jerzemu Wojewodzie i Stanisławowi Staniszewskiemu. Oni wraz z innymi członkami naszego hufca wyznaczyli trasę. Dla nas – harcerzy, ale także wychowawców, uczniów, kombatantów i środowisk patriotycznych to bardzo ważne wydarzenie. Nie mam wątpliwości, że spotkanie takie jak dzisiejsze, to znak, że z ofiary partyzantów rodzą się dobre owoce – wyjaśnia.
O przywiązaniu leśników do tradycji chrześcijańskiej mówił z kolei zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak.
– Partyzanci przysięgali na krzyż, a w pierwszych słowach roty przysięgi było odniesienie do Boga. Nawet dla tych niewierzących, miłość do Ojczyzny oparta była o wartości wyznawane przez chrześcijan, dlatego w lasach naszej dyrekcji jest wiele miejsc, które łączą kult religijny i patriotyczny. Partyzancka Droga Krzyżowa, poza tą wokół Wykusu, jest także w Marculach, a w Michniowie mamy Leśną Drogę Krzyżową. Warto pamiętać, że lasy były swego rodzaju świątyniami, w których podczas wojny sprawowano nabożeństwa i msze – dodaje.
Wśród uczestników dzisiejszego nabożeństwa byli harcerze ze starachowickiego hufca oraz uczniowie szkół, które w swoim programie szczególny nacisk kładą na wychowanie patriotyczne, m.in. ze Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK:
– Uczestnicząc w tej modlitwie kontynuujemy tradycję poprzednich pokoleń harcerzy i obrońców naszego kraju. Jesteśmy dumni, że możemy nosić harcerski mundur, stąd nasza obecność na tym wydarzeniu – mówili młodzi ludzie.
Partyzancką Drogę Krzyżowa poświęcił w 2002 roku biskup Zygmunt Zimowski, o czym przypomniał proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starachowicach ks. Andrzej Kania.
– Uczestniczenie w tym nabożeństwie to dla mnie, ale także dla wszystkich zaangażowanych bardzo ważne przeżycie, zarówno duchowe, jak i patriotyczne. Każda okazja do przypominania o obrońcach Ojczyzny i ich miłości do Boga, jest warta przypominania – podkreślił.
Stacje Drogi Krzyżowej usytuowane zostały przy partyzanckich mogiłach, rozrzuconych wokół Wykusu. Pochowani w nich zostali żołnierze Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt” polegli 28 października 1943 roku w trzeciej obławie zorganizowanej przez Niemców na oddziały Jana Piwnika. Ostatnią stację stanowi kapliczka Matki Boskiej Bolesnej na polanie Wykus.