Ponad 1,6 tys. osób wzięło udział w konkursie Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci, organizowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Radia Kielce.
W wydarzeniu wziął udział Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który stwierdził, że aby współcześnie kształtować postawy obywatelskie trzeba zakorzeniać je w przeszłości, dlatego liczny udział pasjonatów historii w tym konkursie jest niezwykle cenny.
– Tego typu projekty w sposób nowoczesny opowiadają o historii, dlatego je wspieramy. Nie można być w przekazie o wydarzeniach historycznych anachronicznym, trzeba działać współcześnie, poprzez interaktywną mapę, poprzez media społecznościowe. Wtedy ma to sens i przynosi ogromne efekty – dodaje.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych jest fundatorem głównej nagrody, którą jest wyjazd śladami miejsc walki II Korpusu generała Andersa, i na Monte Cassino.
W tym roku, zwycięzcą konkursu Klub Odkrywców Historii, okazał się Piotr Kaczor, natomiast jego partnerka Michalina, zajęła drugie miejsce. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślają, że wszystkie punkty z portalu mapapamieci.net udało im się odwiedzić razem z kilkumiesięczną córką Wandzią. Jak zaznaczają, poza pasją do historii, udział w tym konkursie był także bardzo ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Piotr i Michalina podkreślają, że nie do wszystkich miejsc łatwo było dotrzeć.
– Zaliczenie wszystkich lokalizacji z portalu mapapamieci.net czasami bywało kłopotliwe. Miejscami, które szczególnie zapadły nam w pamięć były między innymi: polana Wykus, gdzie z uwagi na problemy z internetem ciężko było oznaczyć odwiedzone miejsca. Ponadto trzy razy próbowaliśmy zaliczyć punkt jakim jest Sufraganiec, gdzie nie da się dojechać samochodem ani rowerem. Mieliśmy trzy podejścia, a skończyło się tym, że udało się go nam zdobyć po nocnym spacerze w deszczu – wspominają.
We wręczeniu nagród laureatom konkursu wziął udział również wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreśla, że popularyzowanie historii w ten sposób jak poprzez Klubu Odkrywców Miejsc Pamięci, to niezwykle cenna inicjatywa.
– Bazując na historii ustrzeżemy się błędów z przeszłości. Jest to piękna inicjatywa. Cieszy fakt, że każdego roku jest coraz więcej chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie, gratuluję zarówno pomysłodawcą jak i uczestnikom – dodaje.
Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce, podczas ceremonii wręczenia nagród laureatom konkursu zaznaczył, że to wydarzenie już od 4 lat pozwala odkrywać i popularyzować m.in. nieznane dotąd epizody II wojny światowej w regionie.
– Dzięki Klubowi Odkrywców, stowarzyszeniu „Jodła” możemy lepiej poznać swoją historię, co pozwala lepiej zadbać o naszą teraźniejszość i naszą przyszłość – dodaje.
W tegorocznej edycji konkursu, przyznano łącznie dziewięć nagród. Rywalizacja polegała na odwiedzaniu miejsc pamięci opisanych na portalu mapapamieci.net, a także odpowiedzi na pytania konkursowe z nimi związane. Następnie uczestnicy mieli za zadanie udostępnić je w mediach społecznościowych, tak, by poznało je jak najwięcej osób.