Minister Zdrowia opowiedział się za zniesieniem rocznego obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Jego decyzję poparli wszyscy rektorzy uczelni medycznych w kraju. Jak tłumaczył Adam Niedzielski, za zniesieniem stażu podyplomowego dla lekarzy przemawia ich przygotowanie i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.
Prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uważa, że to dobra decyzja.
– Biorąc pod uwagę rozwój kształcenia, rozwój nauk medycznych oraz specjalizacji nie widzę podstaw do tego, by ten staż utrzymywać. Jako rektorzy wszystkich uczelni medycznych w kraju jesteśmy zgodni, by ten staż zlikwidować. W tej kwestii wszyscy byliśmy zgodni, poinformował prof. Stanisław Głuszek.
Jak dodał, za zniesieniem rocznego obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy przemawia także fakt, że w większości krajów unijnych nie ma takiej procedury. Ponadto kilka lat temu zmieniono zasady nauczania na ostatnim roku studiów.
– Na szóstym roku studiów zorganizowano kształcenie praktyczno–kliniczne. Zajęcia odbywają się na wszystkich szpitalnych oddziałach tak by przyszli lekarze mogli praktycznie nabyć niezbędne umiejętności i poznać specyfikę pracy na różnych odcinkach medycyny.
Rektor nie ukrywa, że likwidacja stażu podyplomowego, to dobre rozwiązanie także ze względu na brak kadry lekarskiej. Dzięki temu medycy będą mogli wcześniej przystąpić do obowiązkowej specjalizacji – dodał prof. Stanisław Głuszek.
Obecnie system kształcenia na kierunku lekarskim w Polsce, to sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego oraz pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego.