W Starachowicach będzie można poznać wojenne losy ludności żydowskiej. Podczas spaceru historycznego dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski opowie o jednej z najtragiczniejszych dat w historii miasta.
27 października, 79 lat temu, niemieccy okupanci dokonali na rynku brutalnej selekcji ponad 5 tys. ludzi, z których 4 tys. natychmiast wysłano do obozu zagłady w Treblince. Pozostałych zamknięto w trzech obozach pracy na terenie miasta, wykorzystując ich jako niewolniczą siłę roboczą, pracującą w zakładach zbrojeniowych.
Spacer ulicami byłego getta w Starachowicach – Wierzbniku będzie okazją do przedstawienia historii osadnictwa żydowskiego w mieście, ich życia codziennego oraz roli w gospodarczym rozwoju ośrodka.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 na Rynku w Starachowicach. Natomiast o 17.00 w hali lejniczej muzeum odbędzie się wykład Ewy Arendarczyk z Żydowskiego Muzeum Galicja „Śmierć i pochówek w kulturze żydowskiej”, będzie to także wernisaż wystawy „Domy wieczności”.