Jak nauczyć dzieci bezpiecznego poruszania się w Internecie mówili dziś eksperci podczas konferencji, otwierającej dziesiątą edycję akcji „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”.
W Wojewódzkim Domu Kultury, z nauczycielami i dyrektorami szkół spotkali się organizatorzy, czyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz firmy Allegro.
Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN powiedział, że jego placówka przygotowała cykl szkoleń dla nauczycieli oraz konkursy dla uczniów. Cel jest jeden – nauczyć dzieci jak unikać zagrożeń w sieci, ale też gdzie zgłaszać przypadki cyberprzestępstw.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że rząd inwestuje mocno w szerokopasmowe łącza internetowe w szkołach, jest szereg programów, dzięki którym placówki oświatowe mogą kupować nowoczesny sprzęt. – Internet jest wszechobecny, nie tylko w szkole, ale również w domu. Stąd w ślad za tą techniką powinniśmy uczyć dzieci i młodzież czegoś niezwykle istotnego, co uchroni je, ale też ich najbliższych, przed niebezpieczeństwami, które płyną z Internetu – mówił parlamentarzysta.
Prelekcję o tym, jak nie paść ofiarą cyberprzestępcy prowadził Dominik Rozdziałowski, naczelnik wydziału do walki z cyberprzestępczością w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
– Przestępcy szukają młodych ludzi, często myśląc o aspektach seksualnych. Chcą wykorzystać młodzież seksualnie, albo zdobyć intymne zdjęcia. Drugim zagrożeniem jest zdobywanie danych personalnych. Pamiętajmy, że nasze dzieci już niedługo będą dorosłe i będą mogły zawierać różne umowy. Następnym celem cyberprzestępców są konta na portalach społecznościowych. Chcą je przejąć – mówił Dominik Rozdziałowski. Jak dodał naczelnik, te konta można później zyskownie sprzedać.
Robert Janus, dyrektor Departamentu IT w urzędzie marszałkowskim podkreślał, że dzięki poprzednim odsłonom projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” wielu młodych ludzi w naszym regionie wie jak się chronić przed cyberprzestępcami.
– Ale mamy nadzieję, że kolejna edycja zwiększy wśród młodzieży chęć, by dalej się uczyć i zdobywać wiedzę na temat bezpieczeństwa – mówił Robert Janus.