Kwestia wsparcia polskich seniorów podczas pandemii COVID-19 czy miejsce młodego człowieka w dzisiejszym świecie – to tylko niektóre tematy poruszane podczas rozpoczętej we wtorek (26 października) międzynarodowej konferencji naukowej, organizowanej przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Konferencja nosi nazwę „Praca socjalna w teorii i praktyce. Ujęcie interdyscyplinarne”, a oprócz badaczy z Polski biorą w niej udział między innymi naukowcy ze Słowacji oraz Czech.
Doktor Jacek Szkurłat z Instytutu Pedagogiki UJK podkreśla, że konferencja wskazuje problemy, z którymi powinni uporać się przedstawiciele władz państwa i województwa. Są one bardzo aktualne, bowiem w ubiegłym tygodniu ukazał się raport, z którego wynika, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się w 2020 roku o prawie 380 tys. osób.
Doktor Jacek Szkurłat mówi, że może się to wydawać zaskakujące, bowiem w ostatnich latach na potrzeby socjalne rząd przeznaczał bardzo duże pieniądze. Przykładem może być sztandarowy program „500 +”. Jednak zdaniem naukowca, te pieniądze nie przyczyniły się do rozwoju bezpłatnych usług społecznych – na przykład dostępu do darmowej służby zdrowia.
– Pandemia z całą mocą pokazała, że osoby z niższymi dochodami mają problemy z dostępem do opieki zdrowotnej. Tych kłopotów nie mają osoby lepiej sytuowane. To wszystko, co widzimy dziś w statystyce zachorowań, także zgonów, jest pośrednio tym spowodowane – mówi doktor Jacek Szkurłat.
Jak dodaje naukowiec z UJK, problem z dostępem do ochrony zdrowia to wina wielu lat ignorowania tego problemu przez kolejne rządy. Drugim dużym wyzwaniem, stojącym przed osobami kształtującymi politykę socjalną, jest nierównomierny dostęp do edukacji.
– Są naprawdę kolosalne różnice pomiędzy miastem a wsią. Brak systemowych rozwiązań chociażby w postaci programów stypendialnych, aby ci młodzi zdolni mogli wybierać taką ścieżkę kariery zawodowej, która im odpowiada. To jest kwestia ogólnopolska, która u nas szczególnie rzuca się w oczy, bowiem tu przeważają tereny wiejskie – tłumaczy doktor Jacek Szkurłat.
Konferencja odbywa się online i potrwa dwa dni.