Upamiętnienie osób i miejsc ważnych dla lokalnych społeczności promuje wśród uczniów Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort ogłosił trzecią już edycją akcji „Szkoła Pamięta”.
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że celem jest przybliżenie młodym ludziom wiedzy o przeszłości miejscowości, w której mieszkają.
– W ramach tego programu przedszkola oraz szkoły mogą upamiętnić miejsca, upamiętnić ważne osoby w danym środowisku, a następnie podzielić się swoimi inicjatywami w mediach społecznościowych – informuje Katarzyna Nowacka.
Szkoły zainteresowane udziałem w akcji mogą zgłaszać się do 28 października za pomocą Systemu Informacji Oświatowej. Anna Ostrowska, rzecznik Ministra Edukacji i Nauki podkreśla, że szkoły i przedszkola mają dużą dowolność, jeżeli chodzi o formę akcji i mogą wykazać się kreatywnością.
– Placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania, między innymi odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, poznanie związanej z nimi historii, uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w danej okolicy czy przygotowanie wystawy lub gazetki szkolnej, poświęconej lokalnemu bohaterowi albo postaci ważnej dla historii – wymienia Anna Ostrowska.
Placówki oświatowe, które wezmą udział w akcji „Szkołą Pamięta” otrzymają pamiątkowe dyplomy od Ministra Edukacji i Nauki.