Kompozycje Karola Anbilda znajdą się na płycie, która powstaje w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej wyjaśnia, że album będzie odkrywał utwory grane wiele lat temu.
– Główny nacisk na płycie kładziemy na formy koncertujące. Solistą będzie kielczanin, Artur Jaroń. On przygotowuje się do nagrania koncertu fortepianowego i rapsodii na fortepian z orkiestrą. Te nagrania będą się odbywały dopiero w listopadzie, natomiast we wrześniu orkiestra nagrała utwór instrumentalny, który będzie dopełniał płytę, czyli „Echo Gór Świętokrzyskich” – utwór oparty na melodiach ludowych z regionu. Myślę, że to będzie ciekawostka – podkreśla.
Płyta powstaje w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jak mówi Jacek Rogala, to bardzo intensywna praca.
– Nagrywanie płyt to powtarzanie, szlifowanie po wielokroć czasami kilku taktów, potem długo trwa odsłuchiwanie. Czasami jeszcze w trakcie nagrań sprawdza się różne wersje, ustawienia, proporcje, tempo, po to żeby całość wypadła jak najlepiej. Oczywiście potem to sklejamy, więc to kolejnych wiele godzin słuchania, by wybrać to, co najlepsze – odsłania kulisy.
Efekt końcowy usłyszymy w przyszłym roku.
Karol Anbild to pedagog, kompozytor, postać zasłużona dla świętokrzyskiego środowiska muzycznego. Urodził się w 1925 roku w Katowicach. Urodził się w Katowicach 16 lutego 1925 roku, tam ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną i rozpoczął pracę w Filharmonii Śląskiej. Był także kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Lubelskiej, współpracował z Rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach oraz z Wytwórnią Filmów Animowanych w Bielsku, dla której skomponował muzykę do 13 filmów.
Do Kielc przyjechał w 1957 roku. Tu trzydzieści trzy lata poświęcił Filharmonii Świętokrzyskiej, którą kierował. Dzięki jego działaniom instytucja otrzymała status filharmonii, z jego inicjatywy powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz powołano Chór Filharmonii. Na emeryturę przeszedł w 1990 roku, czasami dyrygował swoimi autorskimi programami. Zmarł 1 marca 2008 roku.
Od początku kompozytorskiej działalności związany był ze śląską muzyką ludową, a swą późniejszą twórczość powiązał z folklorem regionu świętokrzyskiego („Echo Gór Świętokrzyskich”, „Ballada karczówkowska”, „Puszcza jodłowa”, „Impresje świętokrzyskie”, „I Symfonia „Świętokrzyska”, „Civitas Kielcensis”.