Dzień Kundelka – wielo- czy jednorasowe. Ulubiona rasa. A może rasa nie jest istotna?
Zapraszamy do godz. 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 25 października, 298 dzień roku.
Do końca roku zostało 67 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:20
Zachód słońca w Kielcach: 17:24
Dzień trwa 10 godzin i 04 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godzin i 19 minut.
Imieniny obchodzą: Daria, Inga, Kryspin oraz Antonin, Chryzant, Chryzanta, Cyryn, Cyryna, Gaudenty, Hilary, January, Kryspinian, Maur, Prot, Sambor, Tadea, Tadeusz, Teodozjusz, Wojmir
*****
Przysłowie na dziś:
„Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Szewca
Europejski Dzień Prawnika
Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt
Dzień Młodzieży PCK
Światowy Dzień Makaronu
Międzynarodowy Dzień Artystów
Światowy Dzień Opery
Europejski Dzień Sprawiedliwości Obywatelskiej
Dzień Kundelka
*****
PONIEDZIAŁEK, 25 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1844 r. – Ksiądz Piotr Ściegienny został aresztowany przez carską policję dzień po wystąpieniu na wiecu we wsi Krajno i przed planowanym wybuchem powstania chłopskiego.
1943 r. – SKARŻYSKO-KOŚCIELNE: w odwecie za śmierć Niemca żandarmeria rozstrzelała na terenie kopalni „Karier” 11 osób.
Po egzekucji zabici zostali, zgodnie z zarządzeniem, pochowani w masowym grobie na terenie kopalni. Ekshumacja odbyła się 29 kwietnia 1945 r. Zamordowanych, za wyjątkiem Jana Nowakowskiego, którego ciało zabrała rodzina, pochowano na cmentarzu w Skarżysku Kościelnym
1944 r. – KRASZÓW – NIESKURZÓW. Po rozproszeniu (23 października) grupy partyzantów ze zdemobilizowanego 2 ppLeg. w Mominie Jedna z grup wycofała się do wsi Strzyszkowice, gdzie przebywała przez dwa dni. Grupa ta składała się z szeregowych i oficerów sowieckich – jeńców. Ostatecznie grupa podjęła udaną próbę przebicia się przez front w Łysogórach , w rejonie Kraszków-Nieskurzów.
*****
PONIEDZIAŁEK, 25 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1520 r. – Król Zygmunt I Stary zawarł przymierze z chanem krymskim Mehmedem I Girejem.
1823 r. – zakończono usypywanie Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
1918 r. – Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich (przemianowany w 1928 r. na Sztab Główny, a następnie w 1945 r. Sztab Generalny Wojska Polskiego), powołując na tę funkcję gen. Tadeusza Rozwadowskiego.
1921 r. – w Belwederze miał miejsce ślub Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Ślubu udzielił kapelan Naczelnika Państwa ks. prałat Marian Tokarzewski, a świadkami byli płk Bolesław Wieniawa-Długoszowski i płk dr Eugeniusz Piestrzyński.
1924 r. – do warszawskiej Katedry Św. Jana sprowadzono ze Szwajcarii prochy Henryka Sienkiewicza, zmarłego w 1916 r., jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureata Literackiej Nagrody Nobla za powieść Quo Vadis.
1926 r. – na zamku książąt Radziwiłłów w Nieświeżu, Marszałek Józef Piłsudski odznaczył pośmiertnie Orderem Wojennym Virtuti Militari swego adiutanta mjr. Stanisława Radziwiłła, poległego w wojnie polsko-bolszewickiej. Marszałek został podjęty obiadem przez Albrechta Radziwiłła i spotkał się z przedstawicielami rodów książęcych i ziemiańskich. Wygłaszając toast, Marszałek, nawiązując do swej dawnej działalności rewolucyjnej, miał powiedział z humorem: To nie sztuka zabić kruka, ani sowę trafić w głowę, ale sztuka całkiem świeżą, trafić z Bezdan do Nieświeża.
2008 r. – Oddano do użytku pełną I linię warszawskiego metra.
*****
PONIEDZIAŁEK, 25 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
godz. 9.30 – udział premiera Mateusza Morawieckiego w konferencji nt. „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.
godz. 12.00 – udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystym odsłonięciu tablicy poświęconej śp. Grażynie Langowskiej