To roślinne panaceum cenią zielarze, farmaceuci, ale także smakosze oraz producenci kosmetyków. Mowa o dzikiej róży.
Kazimiera Chłoń z Kola Gospodyń Wiejskich z Drożejowic mówi, że owoce tej rośliny są bogatym źródłem witamin oraz doskonałym surowcem na przeciery, syropy czy dżemy. Z kolei suszone owoce dzikiej róży można zaparzać razem z herbatą.
– Okres dojrzewania owoców trwa od sierpnia, a utrzymują się one na gałązkach aż do zimy. Roślina ta ma cenny wpływ na nasz organizm. Głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Krzew ten posiada szereg innych witamin w tym m.in. witaminę A, E, B1, a także garbniki oraz pektyny – mówi Kazimiera Chłoń.
Jak dodaje, owoce dzikiej róży są pomocne w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia, schorzeń serca oraz wątroby.
– Pomagają we wzmocnieniu naczyń krwionośnych, leczeniu reumatyzmu oraz przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Bywają pomocne przy schorzeniach nerek, mają działanie moczopędne i oczyszczające. Redukują napięcie i pomagają radzić sobie ze stresem – zapewnia Kazimiera Chłoń.
Niezwykłe właściwości mają także płatki oraz nasiona owoców róży. Z nasion owoców wytłaczany jest olej zawierający duże ilości witaminy A, kwasów omega-3 oraz omega-6.
Olejek różany, służy m.in. do produkcji perfum, ma słodki aromat. Odżywia skórę. Jest szczególnie przydatny dla cery wrażliwej i suchej. Określa się go nawet mianem najcenniejszego olejku eterycznego na świecie. Do produkcji jednego kilograma olejku potrzeba aż 5 ton kwiatów róży.
– Ekstraktu z płatków kwiatów dzikiej róży można używać zarówno do kąpieli, jak i do masażu. Zmniejsza rozstępy i sprawia, że nie powstają nowe. Dobrze sprawdza się podczas leczenia blizn po oparzeniach i zmarszczek – dodaje Kazimiera Chłoń.
Woda z płatków róży jest jednym z najstarszych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jej zapach działa kojąco i sprzyja relaksowi. Niektórzy wodą różaną perfumują kołdrę i poduszkę, co pomaga zapewnić dobry, zdrowy sen.