Tego, jak uchronić się przed kieszonkowcami i oszustami przed Dniem Wszystkich Świętych – uczyli policjanci z koneckiej jednostki.
Policjanci rozmawiali z mieszkańcami na Centrum Przesiadkowym przy ul. Wojska Polskiego i rozdawali im materiały informacyjne. Mieszkańcy Końskich przyznają, że obawiają się złodziei, ale na co dzień starają się przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
– Na szczęście, nigdy nic takiego mnie nie spotkało, ale staram się zawsze trzymać torebkę z przodu, nie noszę też przy sobie większych kwot w gotówce – mówi pani Asia.
– Obawiam się kieszonkowców, więc staram się pilnować swoich rzeczy w miejscach publicznych – dodaje pani Anna.
Marta Przygodzka Oficer Prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Końskich przypomina, że zwłaszcza przed świętami, kiedy nasila się ruch w miejscach publicznych, policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych, mających na celu edukowanie i informowanie o zagrożeniach.
– Dziś policjanci rozdawali ulotki, odblaski i naklejki na torebki z napisem: „Uważaj na kieszonkowców!”. Apelujemy o czujność i wzajemną troskę o siebie.
Jak dodaje policjantka, w Dniu Wszystkich Świętych i przed nim na ulicach pojawią się dodatkowe patrole policji.
Koneccy policjanci apelują o przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:
- Zanim wyjedziemy z domu, pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte a gdy posiadamy, alarm pamiętajmy o jego uaktywnieniu.
- Gdy mamy zaufanego sąsiada, możemy poprosić go, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu, niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
- Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, by torebki, saszetki i plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
- W przypadku korzystania z własnego transportu, zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu, wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
- Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
- Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
- Pamiętajmy, zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe, gdyż nasza wizyta na cmentarzu może się przedłużyć. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój dostrzegany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.