Półkolonie, dodatkowe zajęcia przedmiotowe i pomoc psychologiczna dla dzieci i rodziców z pieczy zastępczej – w czwartek (21 października) podsumowano trwający ponad dwa lata program „Zielone światło” w powiecie koneckim.
Krzysztof Wieczorek, prowadzący z żoną rodzinę zastępczą, opiekuje się dwójką swoich wnucząt i jak mówi program pomógł im odnaleźć się w nowej sytuacji, a dzieciom zapewnił dodatkowe zajęcia przedmiotowe, korepetycje.
– Na pewno zdobyliśmy spore doświadczenie, mogliśmy wymienić się poglądami z innymi rodzicami zastępczymi – mówi pan Krzysztof.
– Skorzystałem z zajęć z matematyki i angielskiego, które pomogły mi poprawić oceny – mówi Bartek. – Było fajnie, podobało mi się – dodaje Filip.
– Szkoda, że program się skończył – kwituje ich dziadek.
Jak informuje Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gminne ośrodki pomocy społecznej, fundacja „Tuo-Portu” i instytucja którą zarządza przez dwa i pół roku pomogła niemal stu osobom.
– Celem projektu było udzielenie wsparcia osobom w pieczy zastępczej poprzez udzielanie specjalistycznego poradnictwa dla rodzin i wychowanków usamodzielniających się, korepetycje, wyjazdy integracyjne.
W ramach projektu stworzono też świetlicę w gminie Słupia. Prowadzono też zajęcia z dogoterapii, zapewniono staże, a 4 tys. godzin indywidualnych zajęć dydaktycznych, kursy i doradztwo zawodowe. Projekt kosztował 3 mln zł i sfinansowany został ze środków z Unii Europejskiej.