W 30. rocznicę rozwiązania Układu Warszawskiego, czyli organizacji militarnej zrzeszającej armie państw komunistycznych, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku zorganizowało konferencję naukową poświęconą tej organizacji.
– Zadaniem muzeum jest nie tylko ochrona i konserwacja zbiorów, ale także prowadzenie działalności naukowej – podkreśla dyrektor Grzegorz Bień. Tym razem spotkanie poświęcono komunistycznej odpowiedzi na NATO.
– To system, który w swojej preambule zakładał przystąpienie do niego wszystkich, którzy miłują pokój, a w rzeczywistości był organem nacisku dowództwa armii radzieckiej na państwa demoludów. Wykłady prowadzą naukowcy, którzy są specjalistami w tym zakresie – mówi dyrektor.
Zdaniem byłego ministra obrony, Janusza Onyszkiewicza, który był jednym z prelegentów, rozwiązanie układu warszawskiego było nieuniknione.
– Trzeba jednak pamiętać, że koniec zimnej wojny nie oznacza końca historii. W kontekście tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy musimy pamiętać, że bezpieczeństwo państwa nie jest dane raz na zawsze. NATO daje nam gwarancję bezpieczeństwa, tym bardziej, że jest to sojusz zawarty wśród państw o podobnym systemie wartości. O jego sile świadczy też fakt, że to sojusz, który przetrwał swoje zwycięstwo w zimnej wojnie – mówi były minister.
W konferencji udział biorą studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości z Ostrowca. Jak podkreślał świętokrzyski kurator oświaty, Kazimierz Mądzik, podobne spotkania są bardzo ważnym elementem w kształceniu młodych ludzi.
– Jest bardzo duży niedobór wiedzy jeżeli chodzi o historię najnowszą, nawet historię II wojny światowej, a jeżeli chcielibyśmy zapytać młodzież o zimną wojnę, to niewiele osób potrafiłoby coś na ten temat powiedzieć.
Tę obserwację potwierdza Leszek Sykulski, adiunkt w katedrze bezpieczeństwa narodowego WSPiB w Ostrowcu. – Przyjechaliśmy tu ze studentami, to rzadka okazja dla nich, żeby posłuchać osób blisko związanych z wydarzeniami historii najnowszej. Pokazuje też, że wiedzę można zdobywać poza murami biblioteki – podkreśla.
Materiały pokonferencyjne będą dostępne na stronie internetowej muzeum.