Sejm przyjął projekt ustawy, na mocy której na granicy polsko-białoruskiej ma powstać zapora inżynieryjna, która ma powstrzymać rosnącą presję migracyjną. Obecnie zajmuje się nią Senat.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy zapora to: ochrona naszych granic czy „mur” znieczulenia?
CZY NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ POWINNA STANĄĆ ZAPORA?
- TAK (70%)
- NIE (30%)
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 20 października, 293 dzień roku.
Do końca roku zostało 72 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:11
Zachód słońca w Kielcach: 17:34
Dzień trwa 10 godzin i 22 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 6 godzin i 1 minutę.
Imieniny obchodzą: Felicjan, Irena oraz Apollon, Andrzej, Artemiusz, Aureliusz, Aurora, Budzisława, Jan Kanty, Jerzy, Maria, Witalis, Żywia
*****
Przysłowie na dziś:
„Idzie jesień, a tu pusta kieszeń”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Godności
Dzień Szelek
Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego
Światowy Dzień Statystyki
Europejski Dzień Seniora
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni
Dzień Pasztecika Szczecińskiego
Dzień Krajobrazu
Światowy Dzień Osteoporozy
Międzynarodowy Dzień Leniwca
*****
ŚRODA, 20 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1792 r. – OSTROWIEC ŚW.: geometra Mikołaj Dachnowski na polecenie ówczesnego właściciela Ostrowca księcia Józefa Klemensa Czartoryskiego sporządził pierwszą mapę miasta.
1832 r. – KIELCE: urodził się Władysław Skłodowski, nauczyciel i biolog, ojciec polskiej noblistki – Marii Skłodowskiej-Curie.
1863 r. – RYBNICA: w nocy z 19. na 20. października, stojąc na czele nowo utworzonego oddziału, liczącego 500 piechoty i 150 jazdy, pułkownik Czachowski przeprowadził go do Królestwa, zwyciężając opór stawiony przez straż graniczną austryacką. W Rybnicy czekali już w dogodnej pozycji moskale, zawiadomieni przez oficera austryackiego Martynowicza o wkroczeniu oddziału. Wchodzące do wsi oddziały przyjęte zostały rzęsistym ogniem. Mimo niespodzianego ataku, oddziały szybko sformowane przez kapitanów Popowskiego i Rosnera (Różę), z bagnetem w ręku rzuciły się na moskali, a wyparłszy ich z dogodnej, dominującej pozycji, po półtoragodzinnej walce, zmusiły do bezładnej ucieczki. Moskale stracili 40 zabitych (z których tylko 13 zostawili na placu, resztę zabierając ze sobą) 1 tyluż prawie rannych,.
1863 r. – ROGIENICE k/Włoszczowy: Chmieleński — w którego zastępstwie dowodził zebranym znowu oddziałem major Markowski stojąc w pobliżu Okszy, a mając około 650 ludzi, postanowił zaatakować moskali, którzy w 6 rot stali w Rogienicach. Gdy jednak nieprzyjaciel, dowodzony przez majora Bentkowskiego, przeniósł się do Okszy, mniej nadającej się do napadu, Chmieleński postanowienia zaczepienia go nie zmienił i zaatakował go. Wywabieni z Okszy dragoni, przywitani zostali ogniem piechoty, dowodzonej przez Walerego Nowickiego, zmieszani wycofali się za zabudowania wioski, straciwszy kilkunastu ludzi. Za nimi rzucił Chmieleński do ataku na bagnety piechotę, która w kwadransie już była w zabudowaniach folwarcznych. Zwycięstwo już było pewne i kilkuset moskalom zabarykadowanym w folwarku wraz z Bentkowskim groziło wzięcie do niewoli. Niestety, śmierć Nowickiego i zranienie Grylińskiego spowodowało zamęt w szeregach powstańczych i tak przez 9 godzin z męstwem i odwagą prowadzona walka skończyła się ucieczką.
1921 r. – KIELCE: 20 października 1921 roku Józef Piłsudski odebrał tytuł honorowego obywatela Kielc.
Rada Miasta uzasadniała swoją decyzję: „Oddając cześć wiekopomnym zasługom Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego położonym dla odzyskania niepodległości Ojczyzny i stwierdzając wieczysty związek Kielc z Komendantem Oddziałów Strzeleckich, które 12 sierpnia 1914 r. pod jego dowództwem wkroczyły do miasta Rada Miejska (…) nadaje Panu Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo miasta Kielc”.
Marszałek uroczyście był witany na kieleckim dworcu, skąd udał się powozem na rynek. W budynku magistratu odsłonił tablicę pamiątkową, upamiętniającą 7. rocznicę wkroczenia I Kadrówki do Kielc.
1944 r. – CISOWNIK: Batalion Sandomierski (część rozformowanego 2 ppLeg. AK) pod dowództwem majora Tadeusza Strusia „Kaktus” wymaszerował z Salachowego Boru i przeszedł do wsi Cisownik w lasach koneckich. Batalion stał tu do 22 października.
ŚRODA, 20 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1506 r. – przyszły król Polski Zygmunt I Stary został wielkim księciem litewskim.
1813 r. – w czasie bitwy pod Lipskiem śmierć w nurtach rzeki Elstery poniósł książę Józef Poniatowski (ur. 7 maja 1763 r.), wybitny dowódca w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 r., uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, Marszałek Francji w dobie wojen napoleońskich. Według tradycji jego ostatnie słowa brzmiały: Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam!
1919 r. – w Krakowie odbyło się Święto Zjednoczenia Armii z udziałem Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera i dowódcy Armii Wielkopolskiej gen. Józefa Dowbór–Muśnickiego, zwane także „Spotkaniem Trzech Józefów”.
1947 r. – Przywódca PSL Stanisław Mikołajczyk potajemnie opuścił kraj.
1952 r. – Sąd Najwyższy na posiedzeniu odbywającym się w trybie tajnym, pod nieobecność oskarżonego i jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów, zatwierdził wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie, wydany 16 kwietnia przez Sąd wojewódzki w Warszawie.
1984 r. – funkcjonariusze komunistycznej Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali kapelana „Solidarności”, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, ks. Jerzego Popiełuszkę. Ks. Jerzy beatyfikowany został jako męczennik za wiarę 6 czerwca 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.
ŚRODA, 20 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10.00 – Kielce: Marcin Horała pełnomocnik rządu ds. CPK spotka się m.in. ze świętokrzyskimi samorządowcami w urzędzie wojewódzkim,
Godz. 10:30 – Warszawa: Debata z okazji Dnia Praw Rodziny pt. „Różne aspekty praw rodzin. Jakie działania należy podjąć, by wzmocnić pozycję rodzin?”, udział wezmą: Marlena Maląg – Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka, Dorota Bojemska – Przewodnicząca Rady Rodziny,
Godz. 11.30 – Kielce: Marcin Horała pełnomocnik rządu ds. CPK weźmie udział w konferencji prasowej przed dworcem PKP w Kielcach.