Uczniowie świętokrzyskich szkół będą rywalizowali w matematycznych zmaganiach. To możliwe dzięki projektowi przygotowanemu przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja, podczas której wykładowcy matematyki ze świętokrzyskich szkół poznali szczegóły akcji.
Krzysztof Łysak, zastępca dyrektora w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli podkreśla, że „Matematyczna Liga Mistrzów”, to propozycja dla uczniów zarówno szkół podstawowych jak i średnich.
– Chcemy pokazać matematykę z przyjaznej strony, chcemy pokazać w jaki sposób można rozwijać umiejętności poprzez udział w meczach matematycznych. Dodatkowo planujemy wypełnić pewną lukę, jeżeli chodzi o szkolenia i podpowiedzieć nauczycielom jak przygotowywać uczniów do olimpiad matematycznych – mówił Krzysztof Łysak.
W sumie w szkoleniach weźmie udział 240 nauczycieli z naszego województwa. Warsztaty zaczną się w listopadzie. ŚCDN zaprosiło na konferencję ekspertów. Był wśród nich Paweł Dziuba, nauczyciel matematyki, którego uczniowie wielokrotnie byli laureatami ogólnopolskich konkursów matematycznych. Jak tłumaczył, rywalizacja jest niezbędna, żeby młodzi ludzie chcieli doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę.
Gościem konferencji był również Piotr Kuc, uczeń I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego w Kielcach. To laureat wielu matematycznych konkursów, między innymi srebrny indywidualnie i złoty drużynowo medalista Środkowoeuropejskiej Olimpiady Matematycznej. Jak mówił Piotr, matematyka to dyscyplina rozwijająca kreatywność, dlatego ucząc się jej warto wyjść poza program szkolny.
– Matematyka to nauka myślenia, a w szkole dostajemy rozwiązania na tacy, mamy wszystko czego potrzebujemy. Ponad poziomem szkolnym, kiedy zaczynają się konkursy, kiedy rozwiązujemy wiele różnych zadania trzeba nauczyć się skupiać, myśleć – tłumaczył Piotr Kuc.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreślał znaczenie projektu przygotowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak mówił znajomość matematyki pomaga w codziennym życiu i karierze zawodowej.
– To powinna być ta dyscyplina, ten przedmiot, który poprzez umiejętne jego nauczanie, poprzez zainteresowanie młodych ludzi zyska na popularności. To przedmiot, który uczy logicznego myślenia, kojarzenia. Te umiejętności są w dzisiejszych czasach nieodzowne – wyjaśniał Krzysztof Słoń.
Drugim projektem, który poznali nauczyciele matematyki jest Świętokrzyska Olimpiada Łamigłówek. Pierwsza edycja organizowana w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym powodzeniem, dlatego ŚCDN postanowiło przygotować kolejną odsłonę matematycznych zabaw dla uczniów i nauczycieli.