Przeciwdziałanie przemocy wśród rówieśników było tematem zajęć, zorganizowanych w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisław Kostki w Kielcach. To część projektu „STOP przemocy w województwie świętokrzyskim” realizowanego przez Fundację „Światło – Życie”. Lekcje dla młodzieży klas VII i VIII prowadziła policjantka z IV Komisariatu w Kielcach.
Sierżant sztabowy Aleksandra Sendybył podkreśla, że zjawisko hejtu i przemocy dotyka zwłaszcza dzieci 11- i 12- letnich, ale z drugiej strony, to właśnie ta grupa wiekowa jest najczęściej agresorem. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli, w którym wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach. Jedną z wokalistek jest Aleksandra Sołtys. Jak powiedziała, teledysk ma uświadomić młodym osobom, że hejt jest złym zachowaniem, który może skrzywdzić inne osoby.
– Piosenka, którą nagraliśmy ma przede wszystkim uwrażliwić młode osoby i ich rodziców na zjawisko przemocy i hejtu. Chcemy, by dorośli zwracali uwagę na zachowania swoich dzieci i nie bagatelizowali ich problemów. Z kolei dzieciom, które są ofiarami hejtu chcieliśmy przekazać, że nie są same, że zawsze mogą poprosić o pomoc, chociażby pedagoga szkolnego. Z każdej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście – dodała Aleksandra Sołtys.
Ksiądz Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich mówi, że zajęcia wpisują się w program wychowawczo–profilaktyczny placówki. – Policja może zasygnalizować młodzieży zagrożenia, które płyną nawet w nieuświadomionej formie przemocy słownej, werbalnej, poprzez gesty, czy używanie mediów społecznościowych. Uczniowie do tego naszego głosu szkolnego mogą się przyzwyczaić. Mogą uważać, że pedagodzy i nauczyciele mówią tak, bo zawsze tak mówią. Natomiast jak ktoś przyjdzie z zewnątrz i jeszcze da świadectwo tych swoich doświadczeń, to dla naszych uczniów będzie najbardziej przekonując – uważa ksiądz Jacek Kopeć.
Jak przyznała Weronika, jedna z uczennic, która wzięła udział w zajęciach, hejt jest dziś bardzo powszechnym zjawiskiem, a mówi się o nim od niedawna. – Moja dosyć bliska koleżanka padła ofiarą hejtu. Dokuczano jej, przysyłano liściki, w których wyśmiewano się z jej wyglądu i pisano w nim, że jest niemądra. To wpłynęło na jej psychikę. Wspierałam ją w tych trudnych chwilach i pomagałyśmy sobie nawzajem, bo ja też doświadczyłam dokuczania, przyznała Weronika.
Teledysk nagrany w ramach projektu „STOP przemocy w województwie świętokrzyskim” można obejrzeć na serwisie YouTube.