Michałowska stadnina chce otworzyć się na turystów. Ma w tym pomóc przedsięwzięcie pod hasłem „Ponidzie w siodle”. To wspólna inicjatywa powiatu pińczowskiego oraz stadniny.
Obie strony podpisały w tej sprawie wstępne porozumienie. Dzięki temu, wytyczone zostaną ścieżki konne prowadzące wśród rozległych pól, łąk i zielonych lasów na terenie Ponidzia. Planowane są też wczasy na siodle, a więc jednodniowe konne wycieczki ale i kilkudniowe wyprawy.
W planach jest także rozszerzenie oferty stadniny, dotyczącej hipoterapii – informuje Monika Strojna z Wydziału Promocji i Polityki Regionalnej Starostwa Powiatowego w Pińczowie.
– Z tej formy rehabilitacji będą mogły skorzystać nie tylko osoby niepełnosprawne, ale np. turyści odwiedzający Ponidzie, kuracjusze przebywający w sanatorium w Busku-Zdroju, a w przyszłości w uzdrowisku w Pińczowie czy Kazimierzy Wielkiej. Wszystko to pod okiem doświadczonych instruktorów – mówi.
Rajd jednodniowy obejmowałby dystans do 25 km. Powyżej będą to rajdy długodystansowe, które wymagają noclegu oraz infrastruktury okołoturystycznej wzdłuż szlaku – mówi z kolei Paulina Mucha ze starostwa.
– Rajdy na koniach czystej krwi arabskiej będą stanowiły ofertę dla wymagających jeźdźców, z kolei dla tych mniej zaawansowanych będą konie huculskie lub rasy małopolskiej – dodaje.
Wzdłuż szlaków konnych wyznaczone zostaną miejsca postoju oraz popasy. Ścieżki te będą odpowiednio oznakowane. Z kolei przy stadninie w tzw. części „Podlesia”, znajduje się budynek mieszkalny, który będzie wykorzystywany jako baza noclegowa.
Jutro w stadninie koni odbędzie się spotkanie, w którym może wziąć udział każdy, kto chciałby mieć swój wkład w powstanie szlaku. Omówione zostaną wstępne założenia projektu oraz możliwości jego finansowania.
„Ponidzie w siodle” jest częścią planowanego „Szlaku Turystycznego Nida”, a więc traktu leżącego wzdłuż Nidy, od Mniszka i Bocheńca aż do ujścia Nidy w Nowym Korczynie. Powstały szlak będzie można pokonać nie tylko konno, ale na kilka sposobów: rowerem, kajakiem, drezyną, ciuchcią, balonem, szybowcem czy motolotnią.
To jeden z kierunków działania tzw. OSI – Obszaru Strategicznych Interwencji Ponidzie, czyli grupy zrzeszającej 10 samorządów z terenu Ponidzia, skupionych wzdłuż brzegów Nidy, którego liderem jest Starostwo Powiatowe w Pińczowie.