Ścieżka geoturystyczna na Górze Zelejowej została oddana do użytku turystów. Ma ona 1,5 km długości, a osoby które wybiorą się na spacer tym szlakiem mogą podziwiać niesamowite krajobrazy oraz dowiedzieć się wiele na temat historii tego miejsca.
Michał Poros, przewodniczący zarządu Geoparku Świętokrzyskiego przyznaje, że warto przyjechać w to miejsce z kilku powodów.
– Po pierwsze jest po prostu piękne. Znajdują się tu dwa kamieniołomy, które są bardzo urokliwie położone. Trasa wiedzie przez najdłuższą grań wapienną w Górach Świętokrzyskich. Są tu ciekawe widoki, zwłaszcza znad kamieniołomu zachodniego. Po drugie można tu poznać geologię. Była tu eksploatowana najpiękniejsza odmiana marmuru technicznego, czyli różanka zelejowska – mówi.
Wanda Polańska od urodzenia mieszka przy Górze Zelejowej, jest także członkinią stowarzyszenia „Zelejowa Piękna i Zdrowa”. Jak mówi, wspólnie z koleżankami i kolegami od lat promują to miejsce, podczas różnych wydarzeń w regionie, tak aby przyciągnąć jak największa rzeszę turystów.
– Jest to raj dla geologów. Myślę, że nie ma w Polsce takiego, który by się tu nie uczył. Gdy byłam nastolatką, do mojego domu rodzinnego przyjeżdżali naukowcy, którzy przeprowadzali tu badania – wspomina.
Robert Jaworski, burmistrz Chęcin precyzuje, że otwarty dzisiaj szlak zaczyna się przy zachodniej części rezerwatu, a kończy przy pętli autobusowej. – Trasa, którą oddaliśmy do użytku ma 1,5 km długości. Łączy się ona ze szlakiem czerwonym, który wiedzie od dolnego rynku w Chęcinach, przez Górę Zelejową i Jaskinię Raj. Ma 22 km długości – dodaje.
W oficjalnym otwarciu wzięła udział także Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak mówiła, jest to wspaniałe miejsce, nie tylko dla mieszkańców gminy Chęciny, ale także dla turystów. – To kolejna atrakcja na mapie Chęcin. To ważne, że takich miejsc przybywa w naszym województwie – dodaje.
Koszt inwestycji, w ramach której postawiono m.in. tablice informacyjne, to 200 tys. zł., z czego 85 proc. pochodziło z unijnej dotacji.