Margowka, Pędzelina i Super Dziad Man – to bohaterowie piosenek wymyślonych przez dzieci w czasie wakacyjnych warsztatów wokalno-literackich. W poniedziałek projekt przebiegający pod hasłem „Żelazne piosenki” został uroczyście podsumowany, a piosenki miały swoją premierę.
Projekt wymyślił i realizował zespół Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego w Kielcach. Był skierowany do dzieci w wieku 7-10 lat, pochodzących ze Świętokrzyskiego.
– Pracowaliśmy całe wakacje – mówił Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor „Kubusia”.
– To były zarówno warsztaty literackie, podczas których tworzyliśmy tekst, jak i muzyczne. Dzieci w trzech grupach stworzyły trzy piosenki, które do muzyki Oli i Wojtka Lipińskich zostały nagrane i wydane na płycie. Oprócz tego Przemek Żmiejko stworzył wideoklipy do tych piosenek i obejrzymy je na uroczystej premierze – powiedział.
Dzieci zobaczyły na scenie swoje dzieło
Dyrektor wyjaśnił, że warsztaty miały uruchomić kreatywność dzieci.
– Zwykle mamy publiczność, która przychodzi oglądać to, co my robimy, a tu mamy bardzo szczególną publiczność, taką która nie tylko ogląda, ale sama tworzy. Myślę, że to duża przyjemność zobaczyć po raz pierwszy na scenie swoje dzieło, nawet jeśli jest się autorem jednego słowa w tym tekście – zaznaczył.
Motywem przewodnim zajęć był szeroko pojęty motyw bohatera, a inspiracją do pracy piosenki teatralne „Kubusia”, opowiadające historie takich bohaterów, jak: Kopciuszek, Pani Beksa, Pan Brzuchatek czy Pechowy Nosorożec.
W warsztatach wzięło udział 31 dzieci, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z autyzmem, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową.
Zajęcia poprowadzili: dramaturg Magdalena Mrozińska, muzycy: Wojciech Lipiński, Aleksandra Lipińska, Jakub Nowak, Patryk Miszczak, Piotr Sitkowski, aktorzy Teatru „Kubuś”: Ewa Lubacz, Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko oraz realizator nagrań Wojciech Niebelski.
Margowka i inni zaistnieli na płycie
W pierwszej kolejności dzieci spotkały się z dramatopisarką Magdaleną Mrozińską. Warsztaty literackie przeprowadzone przez nią przy współudziale aktorów Teatru „Kubuś”: Rafała Iwańskiego, Agaty Soboty i Beaty Orłowskiej zaowocowały stworzeniem własnych superbohaterów.
Postacie, których autorami są uczestnicy warsztatów to Pędzelina, potrafiąca pokolorować na różowo każdy smutek, Margowka (pół dziewczynka, pół marchewka), która potrafi wszystko ugotować, a także Super Dziad Man – wysportowany, starszy mężczyzna.
Następnie, pod przewodnictwem muzyków Aleksandry i Wojciecha Lipińskich wraz z aktorami: Jolantą Kęćko, Anną Iwasiutą i Ewą Lubacz odbyły się warsztaty wokalne, w czasie których dzieci przygotowywały się do zaśpiewania piosenek.
Ostatnim etapem było utrwalenie twórczości w formie płyty, która powstała w studiu nagraniowym United Records. Album ten zostanie rozprowadzony wśród wybranych szkół i bibliotek na terenie województwa świętokrzyskiego.
Trudne zadanie, większa radość
10-letniej Małgosi warsztaty bardzo się podobały.
– Fajne było bawienie się i układanie piosenek. Nasza piosenka była o Pędzelinie – to jest taka dziewczynka, która maluje świat – wyjaśniła.
W tej samej grupie pracował 9-letni Borys.
– Na warsztatach mówiliśmy, jak się tworzy piosenkę. Trzeba na to poświęcić dużo czasu. Taka piosenka składa się z tekstu i z podkładu muzycznego. Nad tekstem pracowaliśmy razem, każdy dobierał słowa, które będą pracowały – zdradził.
Projekt „Żelazne Piosenki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Partnerem „Kubusia” była Szkoła Podstawowa Integracyjna numer 11 w Kielcach.