Paweł Deląg, aktor znany między innymi z polskiej superprodukcji „Quo Vadis” wcieli się w głównego bohatera nowego słuchowiska Radia Kielce.
Akcja „Krwi i żelaza”, bo taki tytuł nosi słuchowisko, dzieje się w latach 40-tych XIX wieku na terenie tzw. Zagłębia Staropolskiego. Paweł Deląg zagra Jacka Lipskiego, absolwenta Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, który podejmuje posadę zawiadowcy fabryk żelaza w Maleńcu. Aktor podkreśla bardzo ciekawy okres historyczny, w którym dzieje się akcja.
– Jestem pod wrażeniem, że realizatorzy zdecydowali się na sięgnięcie po historię z połowy XIX wieku. Przenosi nas ona w obszar maszyn, olejów, węgla, stali – mówi Paweł Deląg.
Autorem scenariusza jest doktor Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Jak mówi, pomysł na słuchowisko zrodził się z ciszy.
– Ta cisza w pewnym momencie przemówiła. W Maleńcu, najstarszej fabryce żelaza zachowanej do czasów współczesnych, znajdują się maszyny XIX-wieczne, które nadal pracują. One są rzeczywiście w stanie opowiedzieć pewną historię o przeszłości, ale same są nieme. Gdybyśmy jednak postawili przed nimi pracowników, to możemy sobie pewną opowieść wykreować – twierdzi Maciej Chłopek.
W słuchowisku wystąpią znane postacie historyczne oraz zaprezentowane zostaną ważne wydarzenia z przeszłości regionu i Polski. Będzie można poznać zarówno obyczajowość połowy XIX wieku, jak i ówczesną technologie. Magdalena Galas-Klusek, dziennikarka Radia Kielce i jednocześnie reżyser „Krwi i żelaza” mówi, że pojawią się też elementy fantastyczne, steampunkowe.
– Myślę, że taki element fantastyki uwspółcześni XIX wiek, dzięki czemu będzie to atrakcyjniejsze dla młodych osób. Również muzycznie planujemy to trochę uwspółcześnić – zapowiada Magdalena Galas-Klusek.
„Krew i żelazo” będzie miało 52 odcinki. Właśnie trwają nagrania epizodów. Radio Kielce rozpocznie emisję słuchowiska od stycznia 2022 roku. Historię Jacka Lipskiego będzie można śledzić w każdą niedzielę.