Samorządowcy, urzędnicy, a także przedstawiciele świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych weszli w skład powołanej przez marszałka województwa Rady do Spraw Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.
44-osobowe gremium w poniedziałek oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski, do głównych zadań rady należy między innymi dyskusja i ocena kierunków polityki regionalnej województwa świętokrzyskiego.
– Chcemy, aby to gremium, w trakcie spotkań i dyskusji mogło oceniać m.in. realizację strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego 2030+, a w miarę oczekiwań i możliwości zmieniało i dostosowywało ją do potrzeb mieszkańców naszego regionu – wyjaśnia marszałek.
Andrzej Bętkowski podkreśla, że w trakcie pierwszego spotkania członkowie omówili program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego, a także wpływ pandemii COVID-19 na życie społeczno-gospodarcze regionu.
Jednym z członków rady jest burmistrz Chęcin Robert Jaworski, prezes związku prezydentów i burmistrzów województwa świętokrzyskiego. Jak stwierdził, jednym z wyzwań świętokrzyskich samorządów jest m.in. poprawa gospodarki wodno-ściekowej, na co będzie chciał zwrócić uwagę w ramach pracy gremium.
– Mamy nadzieję, że wraz z nową perspektywą unijną pojawią się środki na te inwestycje. Ponadto cały czas dla świętokrzyskich samorządów istotne pozostaną kwestie związane z czystym powietrzem i realizacją inwestycji w infrastrukturę drogową – dodaje.
Rada ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego jest forum doradczym i opiniotwórczym dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w sprawach dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Jej głównym zadaniem jest prowadzenie strategicznej dyskusji na temat celów i kierunków polityki regionalnej województwa, a także bieżąca ich ocena.
Rada ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego ma charakter społeczny, jej członkowie nie pobierają diety. Jej posiedzenia będą odbywać się kilka razy w roku.
Do zadań Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego należy:
1. Organizowanie i inicjowanie debat oraz prowadzenie strategicznej dyskusji na temat celów i kierunków polityki regionalnej województwa;
2. Tworzenie przestrzeni dla wymiany opinii, doświadczeń i informacji między różnymi podmiotami zaangażowanymi w działania na rzecz rozwoju województwa;
3. Ocena efektów realizacji polityki regionalnej województwa z uwzględnieniem problemów społeczno-gospodarczych;
4. Formułowanie opinii i rekomendacji w zakresie zmian jakie powinny być wprowadzane w polityce rozwoju województwa w oparciu o dostępne badania, ewaluacje i raporty;
5. Opiniowanie dokumentów strategicznych i programowych w zakresie polityki regionalnej przygotowywanych na poziomie unijnym, krajowym i regionalnym;
6. Rekomendowanie wykonania badań i analiz niezbędnych do oceny postępu realizowanej polityki rozwoju województwa;
7. Doradzanie Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego w najważniejszych obszarach strategicznego rozwoju regionu.