Panie z kół gospodyń i sołtysi z diecezji radomskiej modlili się dziś w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej podczas dorocznej pielgrzymki.
15 października przypada Dzień Kół Gospodyń Wiejskich. Mszy w skarżyskim sanktuarium przewodniczył biskup Henryk Tomasik.
– Przyjechaliśmy zaczerpnąć siły do dalszej działalności – mówili uczestnicy pielgrzymki.
W barwnych, ludowych strojach przyjechali oddać się w opiekę Matce Bożej.
Wiceminister Anna Gembicka, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, która była obecna na spotkaniu w Skarżysku, podkreślała rolę kół gospodyń wiejskich w kształtowaniu naszej kultury.
– Nasze dziedzictwo obejmuje i stroje i kulinaria i zwyczaje, to wszystko przechowują i przekazują koła gospodyń wiejskich. Czasem to bardzo małe grupy, liczące kilka osób, ale to one integrują społeczność lokalną. Zwłaszcza teraz, po okresie pandemii, jesteśmy spragnieni wspólnoty w małych ojczyznach, a to zapewniają właśnie mieszkańcy zrzeszeni w kołach – powiedziała.
Organizator spotkania poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że w ostatnich latach zarówno koła gospodyń wiejskich, jak i sołtysi otrzymali wiele wsparcia od rządu.
– Koła gospodyń wiejskich mogą starać się o dotacje na działalność, z kolei rola sołtysów jest stale wzmacniana np. poprzez wprowadzenie funduszu sołeckiego. To sołtys i rada sołecka najlepiej wiedzą, na co potrzebne są środki w swojej wsi, dlatego ważne jest, aby mogli je samodzielnie rozdysponować – wyjaśnił.
Z kolei poseł Krzysztof Lipiec podkreślał wielowymiarową działalność kół gospodyń wiejskich.
– Dbają zarówno o sprawy duchowe, jak i kulturowe i bardzo przyziemne, bez których trudno na co dzień funkcjonować. Przenoszą piękne tradycje polskie z pokolenia na pokolenie. To oni „żywią i bronią”, poza ciężką pracą dającą chleb również bronią wartości polskich i chrześcijańskich – powiedział poseł.
Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej wystawiło podczas uroczystości sztandar. Prezes Kazimierz Łebek zaznaczył, że należy obecnie ujednolicić zadania i obowiązki.
– Obecnie wiele zależy od wójta czy burmistrza, w wielu gminach rola sołtysów znacząco się różni, łatwiej byłoby nam pracować, gdyby te kwestie zostały ujednolicone – dodał.
W pielgrzymce uczestniczyło kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i sołtysów z diecezji radomskiej.