Koniki polskie galopujące brzegiem rzeki w porannej mgle lub w stronę zachodzącego słońca. Taki widok jest zwykle rzadkością, ale nie dla mieszkańców Umianowic. 13 ha powierzchni tamtejszych łąk, nieopodal budowanego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej stało się nowym domem dla tych zwierząt.
Na Ponidzie sprowadził je Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Stado liczy 15 koni, w tym cztery źrebięta, informuje Dariusz Wiech z zespołu parków.
– To odporne na choroby i trudne warunki zwierzęta, od tysięcy lat żyjące na stepach. Mają sierść, która nie przepuszcza do skóry wilgoci, a warstwa tłuszczu podskórnego zapewnia izolację. Koniki wolą podmokłe środowisko, ale szybko przystosowują się też do nowego terenu – mówi.
Doktorantki z Lublina Kamila i Wiktoria Janickie, przeprowadziły badania tych zwierząt, głównie pod kątem zachowania klaczek.
– Otrzymały one obroże z nadajnikami, które pozwoliły ustalić np. trasę przemarszu. Jesteśmy w stanie określić jakie gatunki roślin cieszyły się szczególnym zainteresowaniem zwierząt. Wiemy też, że pokonywały dziennie średnio 10 km. Warunki, które udało się dla nich stworzyć są w stu procentach naturalne – dodaje Wiktoria.
Koniki polskie, to zwierzęta o łagodnym charakterze, ważące ok 500 kg. Wywodzą się od tarpanów. Mają gęstą sierść umaszczoną myszato i podobnie jak u myszy polnej przez grzbiet przebiega im czarna pręga grzbietowa. To zwierzęta długowieczne, które mogą żyć powyżej 30 lat.