Wokaliści i zespoły z całej Polski, w sumie 11 podmiotów artystycznych walczy o „Kryształową Barkę” podczas VI Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Alleluja, czyli Happy Day”. Koncert finałowy wydarzenia cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności zgromadzonej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Festiwal powstał 6 lat temu z okazji odbywających się wówczas w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością z uwagi na swoją nowatorską formułę i prezentacje muzyki chrześcijańskiej w różnych gatunkach, od muzyki pop przez rock, hip-hop, reggae, czy heavy metal.
Jak mówi Leszek Kumański, producent i pomysłodawca wydarzenia – poziom tegorocznego festiwalu jest bardzo wysoki.
– To wartościowe wydarzenie, które zapewnia dużo przeżyć widzom. Do finału zakwalifikowało się 11 wykonawców wyłonionych z ponad stu innych, którzy uczestniczyli w preselekcjach. Dlatego możemy stwierdzić, że wszyscy finaliści mogą czuć się zwycięzcami – dodaje.
Leszek Kumański zaznacza, że festiwal poza promocją talentów zdolnych wokalistów, kładzie nacisk na popularyzację wartościowej muzyki.
– W naszym festiwalu słowa są równie ważne jak muzyka. Treść, którą niesie piosenka ma dać nam refleksję nad samym sobą. Nie chodzi tylko o proste dyskotekowe brzmienia, które oczywiście też są potrzebne, ale w odpowiednim kontekście i momencie. Tutaj stawiamy przede wszystkim na wartość tekstu – wyjaśnia.
W koncercie wziął udział między innymi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas, który podkreśla, iż muzyka dla młodych ludzi może też być swego rodzaju formą modlitwy.
– Każdy rodzaj muzyki i sztuki ma swoje powiązanie z postawami religijnymi. Wnętrze człowieka wyraża się w tym, co stanowi jego najwyższą wartość i co stanowi bogactwo ducha. Mimo, że często rodzą się kontrowersje, co do nowych trendów w muzyce, które nie koniecznie współgrają z nurtem i stylem twórczości religijnej. Jednak mam nadzieję, że te nowe nurty zwłaszcza do młodego pokolenia docierają łatwiej i przez to pomogą także łatwiej zrozumieć i odnaleźć Boga – dodaje.
Gwiazdami wieczoru są zespoły Mafia oraz Sound’ n’ Grace.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, władze województwa oraz poseł Krzysztof Lipiec.