XVIII Konkurs Chopinowski oferuje inny wybór nagród niż w poprzednich latach. W tym roku uczestnicy mogą wygrać tylko nagrody pieniężne. Wśród przewidzianych premii nie znajdują się instrumenty, dzieła sztuki ani prestiżowe oferty koncertowe.
Za wykonania z właśnie trwającego trzeciego etapu można uzyskać dwie nagrody specjalne: 10 tys. euro za najlepsze wykonanie sonaty. Fundatorem wyróżnienia jest Kristian Zimmerman. Ponadto Polskie Radio przeznacza 5 tys. euro od za najlepsze wykonanie mazurków.
W puli pozaregulaminowych nagród pieniężnych, o które nadal walczą pianiści są: Nagroda im. Prof. Zbigniewa Drzewieckiego dla najwyżej ocenionego uczestnika reprezentującego Polskę, który nie został zakwalifikowany do finału (5 tys. złotych), Nagroda im. Henryka Rewkiewicza dla najwyżej ocenionego spośród pianistów reprezentujących Polskę, Białoruś, Izrael, Litwę, Ukrainę lub Rosję. Wyłącznie polscy zawodnicy mają szanse na dwie nagrody w kategorii najwyżej ocenionego pianisty reprezentującego Polskę w wysokości 5 tys. euro (fundatorami jest Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów) oraz 3 tys. euro od Stowarzyszenia „Animato” w Paryżu. Do wygrania jest jeszcze 5 tys. euro za najlepsze wykonanie poloneza (fundatorem tej nagrody jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina). Polonez był obowiązkowym utworem w drugim etapie konkursu.
W przeciwieństwie do poprzedniej edycji, wśród nagród pozaregulaminowych nie przewidziano dzieł sztuki, ofert koncertowych o wysokim prestiżu ani innych materiałów edukacyjnych związanych z kontynuacją edukacji artystycznej. Tegoroczny regulamin dopuszcza wyłącznie nagrody pieniężne i instrumenty muzyczne; z drugiej możliwości nie skorzystał jednak żaden z fundatorów.
Nazwiska finalistów zostaną ogłoszone wieczorem 16 października. Zakwalifikowani do ostatniego etapu będą mieć do wyboru jeden z dwóch koncertów: e-moll op.11 lub f-moll op. 21. Sześciorgu najwyżej ocenionym uczestnikom oprócz tytułu laureata XVIII Konkursu Chopinowskiego zostaną przyznane nagrody główne.
Zwycięzca otrzyma 40 tys. euro od Prezydenta RP. Dostanie również 500 tys. jenów (ok. 17 tys. złotych) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Ponadto, Filharmonia Narodowa gwarantuje nagrodę 5 tys. euro za najlepsze wykonanie koncertu.
Fundatorem nagrody za drugie miejsce w wysokości 30 tys. euro jest Marszałek Sejmu RP, zaś kwota 20 tys. euro za trzecie miejsce pochodzi od Prezesa Rady Ministrów. Laureatom pierwszych trzech miejsc na podium przysługują medale: złoty, srebrny i brązowy.
Laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca otrzymają odpowiednio nagrody: 15 tys. euro (ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), 10 tys. euro (ufundowane przez Ministra Spraw Zagranicznych) i 7 tys. euro wyznaczone przez Prezydenta m.st. Warszawy. Pozostałym finalistom zostaną przyznane wyróżnienia po 4 tys. euro.
Z kolei na najmłodszego z finalistów czeka nagroda 10 tys. złotych i 100 euro ufundowane przez Zbigniewa Kaszubę. Gala przyznania nagród odbędzie się 21 października. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu przesłuchań finałowych i obrad Jury Konkursowego w dniu 20 października. Zwieńczeniem 18 edycji będą koncerty laureatów (21-23 października).
W regulaminie konkursu zaznaczono, że „Jury Konkursu ma prawo większością 2/3 głosów zmienić liczbę i układ nagród głównych z zastrzeżeniem, że ogólna suma przeznaczona na nagrody główne i wyróżnienia nie może być zwiększona, a wysokość poszczególnych nagród głównych i wyróżnień nie może ulec zmianie”.
Trwający obecnie III etap wyłoni finalistów XVIII Konkursu Chopinowskiego. W tej części uczestnicy mierzą się z mazurkami. Oprócz tego, pianiści muszą zaprezentować Sonatę b-moll op.35, Sonatę h-moll op. 58 lub pełen cykl Preludiów op. 28. Dodatkowo należy wykonać dowolny utwór lub utwory Chopina – dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy pozostała część występu nie wypełni określonego minimum czasowego (45–55 minut).
Polacy walczący o kwalifikację do finału to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński.
Całość konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.
Program Drugi będzie także emitował archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.
Podczas Koncertu Laureatów – w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej – prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu – w 1927 r.