W Muzeum Historii Polski odbyła się premiera cyklu audiobooków „Cuda Polski”. Znani polscy aktorzy czytają serię ilustrowanych przewodników, których autorami byli najlepsi polscy pisarze II Rzeczypospolitej. Seria liczy 14 tomów, w formie audiobooków na razie przygotowano pięć z nich. Jeden z nich dotyczy ziemi sandomierskiej. Przewodnik „Sandomierskie” Aleksandra Patkowskiego czyta Wiktor Zborowski.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnił, że seria jest niezwykle ciekawym sposobem na poznanie Polski, której już nie ma. Przewodniki pokazują, jak zmieniły się przez ponad sto lat niektóre miejsca albo też opisują miejsca, których już nie ma, ponieważ po drugiej wojnie na przykład Polska straciła Kresy. Wielką zaletą tych audiobooków jest piękny, literacki język, którym posługiwali się twórcy przewodników.
Pomysłodawca projektu – kierownik Działu Projektów Kulturalnych Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat – podkreślił, że cykl jest wyjątkową podróżą po przedwojennej Polsce, podczas której można poznać zarówno różnorodność, jak i piękno II Rzeczypospolitej.
– Z jednej strony mamy prężnie rozwijającą się Gdynię, z drugiej – zacofane cywilizacyjnie Polesie. Te przewodniki pokazują też piękno II Rzeczypospolitej oraz marzenia o silnym, zjednoczonym po 123 latach zaborów, państwie – dodał Wojciech Kalwat.
W formie audiobooków przewodników po II Rzeczypospolitej będzie można posłuchać tomu „Polesie” autorstwa Ferdynanda A. Ossendowskiego – czyta Olga Bołądź, przewodnika „Sandomierskie” Aleksandra Patkowskiego, który czyta Wiktor Zborowski, „Warszawa” autorstwa Aleksandra Janowskiego, który czyta Krzysztof Czeczot, „Morze i Pomorze” autorstwa Jerzego Smoleńskiego w interpretacji Danuty Stenki oraz „Huculszczyzna” autorstwa Ferdynanda A. Ossendowskiego – czyta Marcin Bosak.
Aleksander Patkowski – „Sandomierskie” (czyta Wiktor Zborowski)
Choć ziemia sandomierska położona jest tak blisko centralnej Polski, to jednak pozostaje mało znana. Przewodnik Patkowskiego pomaga lepiej ją poznać, ale też zachwycić się nią – jej łagodnymi wzniesieniami i górami z malowniczymi wąwozami i lasami. Autor przybliża historię tych terenów, od czasów Piastowskich po jemu współczesne, oraz zwyczaje miejscowej ludności.
Audiobooki historyczne „Cuda Polski” dostępne są między innymi na portalu muzhp.pl oraz kanale YouTube Muzeum Historii Polski.