Nieznane wydarzenia z okresu powstania styczniowego, które miały miejsce na terenie gminy Brody zostały przypomniane i opisane. Jednym z efektów jest powstanie filmu, który pokazuje kucie kos powstańczych.
Tereny puszczy iłżeckiej były areną działań powstańców z 1863 i 1864 roku. 17 stycznia 1864 roku rozegrała się bitwa pod Iłżą, dowodzona przez Karola Kalitę „Rębajłę”. O tych wydarzeniach często jednak nie wiedzą mieszkańcy. Dlatego Gminna Biblioteka Publiczna przez ostatnie miesiące prowadziła projekt „Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w Gminie Brody”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Dyrektor placówki Anna Stachucy podkreśla, że biblioteka jest miejscem, które łączy ludzi w różnym wieku i może być swego rodzaju centrum komunikacji.
– Przybliżamy ważne wydarzenia z bliskiego nam rejonu, wielka historia miała miejsce nie tylko daleko od nas, ale także w sąsiedztwie. Warto o tym wiedzieć, dlatego w ramach projektu zaprosiliśmy grupę rekonstrukcyjną, która pokazała obóz powstańczy i umundurowanie. Podczas wykładów historycznych doktor Krzysztof Gębura dzielił się z nami wiedzą naukową, a efektem jest broszura informacyjna oraz film o kuciu kos powstańczych – wyjaśnia.
Grzegorz Bernaciak, regionalista i pasjonat historii podkreśla, że film pokazuje technologię z XIX wieku:
– Nie znajdziemy tu żadnego elementu, który mógłby zostać wyprodukowany współcześnie, nawet gwóźdź do zakucia kosy najpierw powstał w kuźni, a dopiero potem został wykorzystany do wykonania repliki kosy. Te w powstaniu miały różne pochodzenie, były kosy używane do żęcia, cieńsze i lżejsze, oraz tzw. „siekacze”, czyli ostrze, którymi cięto sieczkę – wyjaśnia.
Grzegorz Bernaciak dodaje, że powstańcy używali także broni czarnoporchowej różnego kalibru i wielkości, powszechnie korzystali też z broni białej.
Film pokazujący kucie kos będzie niebawem dostępny na stronie Biblioteki w Brodach, a broszurę na ten temat już można znaleźć na stronie internetowej placówki.