W piątek, 15 października, w Busku-Zdroju odbędzie się premiera spektaklu „Wesele Starościanki – powrót do korzeni”.
Jak informuje Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, to inscenizacja wesela ludowego, takiego, jakie były wyprawiane w naszym regionie pod koniec XIX wieku. Obyczaje ludzi, żyjących w tamtych czasach zostaną nam przybliżone dzięki strojom z epoki, pieśniom, przyśpiewkom oraz tańcom.
Jak dodaje Małgorzata Donoch, w trakcie wesela podawane będą produkty kulinarne, takie jak np. kasza, groch, kapusta, kołacz, mięso czy ser. Zgodnie z tradycją, ludową symbolizują one życzenia składane młodej parze.
– Obfitość ziaren kaszy jest symbolem bogactwa i płodności. Groch podawany był jako pierwsza potrawa. Rodził obfitość. Jeśli w jego strąkach było wiele ziaren, symbolizował bogactwo. Z kolei kapusta oznaczała dostatek. Ser rozdawano na powitanie gości przed ucztą. W ten sposób dziękowano za przybycie. Częstowanie serem miało też według ludowych wierzeń zagwarantować, że pierwszym dzieckiem małżeństwa był chłopiec, czyli następca rodu. Mięso zaś było wyznacznikiem zamożności i prestiżu. Chleb, jeden z najważniejszych atrybutów weselnych, jest natomiast ekwiwalentem dostatku i płodności – mówi.
Widowisko rozpocznie się o godzinie 17. przy zabytkowym kościele Św. Anny.
– Po zaślubinach, goście ubrani w stroje ludowe uformują korowód, w którym przemaszerują do tężni solankowej. Z kolei państwo młodzi, wraz z rodzicami, na miejsce przejadą konną bryczką. Tradycyjną ucztę weselną, biesiadę, która miała symbolizować przepych, hojność czy obfitość, zaplanowano na dziedzińcu obiektu – dodaje.
W projekt zaangażowało się ponad 30 osób. Scenariusz został opracowany przez Arkadiusza Szostaka na podstawie materiałów źródłowych folkloru Kielecczyzny. Jest on też głównym reżyserem. Muzykę, zaczerpniętą z tradycji kapel ludowych Ponidzia, przygotował z kolei Paweł Korepta, wspierany przez Krzysztofa Korbana. O choreografię zadbała Anna Pęczalska, a o scenografię Maciej Miernik. Wystąpi Buski Teatr S60+, Teatr Hades działający przy buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz czterech aktorów z kieleckiego teatru: Janusz Głogowski, Stanisław Cempura, Lech Sulmierski i Marek Plech.
Spektakl zostanie wystawiony także 22 października o godzinie 17. Z kolei 24 października będzie go można zobaczyć w Szańcu. Wstęp wolny.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.