Około 60 proc. wszystkich zabiegów w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest metodami małoinwazyjnymi.
Łukasz Nawacki, zastępca kierownika kliniki informuje, że coraz więcej zabiegów laparoskopowych wykonywanych jest m.in. w operacji przepuklin pachwinowych.
– Tradycyjna metoda w przypadku każdego zabiegu operacyjnego sprowadza się do dużego cięcia wszystkich warstw powłok ciała. Natomiast w przypadku metod małoinwazyjnych, laparoskopowych, to są 3-4 cm nacięcia w różnych okolicach ciała, a cały zabieg wykonywany jest w środku ciała pacjenta – wyjaśnia dr Łukasz Nawacki.
Jak dodaje, dzięki metodzie laparoskopowej pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia i do sprawności, a czas hospitalizacji i okres rekonwalescencji są krótsze.
– Metody małoinwazyjne są równie skuteczne, a pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności. Po zabiegu pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości. Metody małoinwazyjne zrewolucjonizowały tak naprawdę nie tylko chirurgię, ale także inne specjalizacje zabiegowe – dodał Łukasz Nawacki.
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oprócz zabiegów usunięcia przepuklin pachwinowy, oferują także szeroki wachlarz zabiegów wykonywanych metodami małoinwazyjnymi. To m.in. usunięcie pęcherzyka żółciowego, usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje perforacji przewodu pokarmowego, częściowe i całkowite usunięcie żołądka, usunięcie jelita grubego i cienkiego oraz zabiegi antyrefluksowe.