Dwóch liderów – Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń oraz 14 wiceprzewodniczących, wśród nich świętokrzyski poseł Andrzej Szejna – to efekt głosowań w trakcie sobotniego kongresu Nowej Lewicy.
Jak informowały ogólnopolskie media, ochrona na żądanie organizatorów wyprowadziła z sali jedynego kontrkandydata Włodzimierza Czarzastego, działacza SLD, Piotra Rączkowskiego. Wezwano też policję.
Zapytany o ten incydent, poseł Andrzej Szejna w rozmowie z Radiem Kielce przekonywał, że demokracja w Nowej Lewicy jest na wysokim poziomie, a Piotr Rączkowski nie przestrzegał przyjętego regulaminu.
– Po pierwsze, każdy członek partii, czy jest delegatem, czy nie, może złożyć swoją kandydaturę na przewodniczącego, ale jeśli nie jest delegatem, to nie może zabierać głosu. Demokracja w naszej partii polega na tym, że każdy może kandydować na szefa całej partii. Piotr Rączkowski mógł być na kongresie, ale nie mógł zabierać głosu, bo 1,4 tys. delegatów przyjęło jednogłośnie taki regulamin zjazdu, że głos zabierają ci, którzy są delegatami i ewentualnie ci kandydaci, których prezydium dopuści do głosu – opisywał.
Ostatecznie Robert Biedroń uzyskał 936 głosów delegatów, Włodzimierz Czarzasty – 887 głosów, a Piotr Rączkowski – 152 głosy. Obaj zostali współprzewodniczącymi partii. Wybrano także 14 wiceprzewodniczących, po siedmiu z SLD i Wiosny.
Andrzej Szejna dodaje, że jest zadowolony z kongresu i omówienia najważniejszych obszarów dla partii. Zapytany o fakt, że Włodzimierz Czarzasty dostał mniej głosów niż Robert Biedroń, poseł odpowiedział, że wynika to z faktu, że Robert Biedroń w przeciwieństwie do Włodzimierza Czarzastego nie miał żadnego kontrkandydata.
– Ta współpraca trwa już od dłuższego czasu, mimo że formalnie jej nie zatwierdziliśmy. Dwaj panowie się bardzo lubią, wzajemnie uzupełniają się. Podobnie zrobiliśmy wybierając wiceprzewodniczących, po 7 osób ze strony Wiosny i SLD – dodaje.
Podczas kongresu przedstawiono też sześciopunktowe minimum programowe. Znalazły się tam m.in. reforma mediów publicznych, 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia, publiczny żłobek i przedszkole w każdej gminie, Polska wolna od węgla do 2035 r., państwo wolne od ideologii i szkoła wolna od indoktrynacji.