Parlament Europejski chce ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie mieszkalnym i zerowej tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu. Ma to przyczynić się do osiągnięcia celu zerowej liczby ofiar śmiertelnych na drogach UE do 2050 roku.
Co zrobić, by nikt nie ginął na drogach? Czy to w ogóle jest możliwe?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 11 października, 284 dzień roku.
Do końca roku zostało 81 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:57
Zachód słońca w Kielcach: 17:52
Dzień trwa 10 godzin i 55 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godzin i 28 minut.
Imieniny obchodzą: Aldona, Brunon oraz Aleksander, Andronik, Burchard, Dobromiła, Domaczaja, Emanuel, Emil, Emilian, Firmin, Gardomir, Gromisław, Maria, Marian, Placyd, Probus, Zenaida
*****
Przysłowie na dziś:
„Październik spoczynku nie chce dać, każe orać, każe siać”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dziewczyny
Dzień Wychodzenia z Szafy
*****
PONIEDZIAŁEK, 11 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1928 r – OSTROWIEC ŚW.: wojewoda kielecki zatwierdził status Stowarzyszenia Domu Robotniczego w Ostrowcu. Jego celem było „podnoszenie poziomu kulturalnego klasy robotniczej i tworzenia pomieszczeń dla organizacji robotniczych”. Członkowie stowarzyszenia na czele którego stał Zygmunt Szmidt, płacili po złotówce miesięcznie na budowę Domu Robotniczego przy Alei 3 maja ( późniejszy ZDK, obecnie kino „Etiuda”). Kamień węgielny pod dokończoną po wojnie budowę położono w 1937 roku.
1942 r. – OSTROWIEC ŚW.: Niemcy rozpoczęli likwidację ostrowieckiego getta i wywózkę jego mieszkańców do Treblinki. Selekcji dokonywano na Rynku, gdzie spędzono wszystkich ostrwieckich Żydów. W ciągu trwającej dwa dni masakry z udziałem gestapo i oddziałów litewskich i ukraińskich na miejscu zabito ok 2 tys. najsłabszych i najstarszych Żydów, 1570 młodych i silnych mężczyzn pozostawiono w mieście i skierowano do niewolniczych prac w niemieckich firmach budowlanych, a ok. 11 tys. Żydów wywieziono do obozu w Treblince.
*****
PONIEDZIAŁEK, 11 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1919 r. – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego przez władze rosyjskie w 1832 r. W swym przemówieniu Naczelnik Państwa stwierdził m.in.: Gdy grzmią pioruny, przede wszystkim tu w wieżyce i domy uderzają. Nieszczęśliwe nasz ziemie kresowe! A jednak głębokie jest w tym szczęście, płynące z wiary w idealne pierwiastki własnej kultury. Dlatego też, gdy danym było i nam stanąć w chwale zwycięstwa, gdy burza nad tymi murami już się przeniosła – spieszyłem, by dźwignąć dla tej wiary świątynię, by dać znak widomy tej potęgi i siły.
1938 r. – oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego zakończyły operację wyswobodzenia Zaolzia z rąk czeskich. Prezydent RP wydał dekret o zjednoczeniu Zaolzia z Polską.
1969 r. – w Arundel w Kanadzie zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski (ur. 19 listopada 1885 r.), piłsudczyk, współtwórca Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, Szef Sztabu oddziałów strzeleckich i I Brygady Legionów Polskich, wybitny dowódca w wojnie polsko-bolszewickiej, minister spraw wojskowych (1920-23 i 1923-24), w wojnie obronnej 1939 r. dowódca Frontu Południowego, Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej (1939-40), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-44, jeden przywódców polskiej emigracji niepodległościowej po II wojnie światowej.
*****
PONIEDZIAŁEK, 11 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
O godz. 18.00 w Centrum Olimpijskim odbędzie się Gala Olimpijska, podsumowująca udział polskiej reprezentacji w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020. Udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, a także wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Podczas olimpiady w Tokio, która z powodu pandemii COVID-19 odbywała się z rocznym opóźnieniem – między 23 lipca a 8 sierpnia 2021 roku – Polacy zdobyli łącznie 14 medali i zajęli w klasyfikacji medalowej 17 miejsce.
# # #
W poniedziałek, 11 października druga grupa polskich biskupów rozpocznie w Rzymie wizytę ad limina apostolorum. W programie pielgrzymki zaplanowane jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyta w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz msze święte w czterech bazylikach większych w Rzymie.
Druga grupa obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.
Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są co pięć lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów odbyła się w dniach 1-8 lutego 2014 r. Posynodalna adhortacja apostolska „Pastores gregis” podkreśla, że podstawowym celem wizyty jest umocnienie jedności biskupów z papieżem.