Nie od dziś temat opatowskich templariuszy wzbudza szerokie zainteresowanie samych mieszkańców Opatowa, ale także historyków. Obecność zakonu ma wkrótce stać się marką turystyczną Opatowa, dlatego zorganizowano sympozjum, poświęcone temu zagadnieniu.
W niedzielę dyskutowano m.in. o utworzeniu Europejskiego Centrum Templariuszy, które już w 2023 roku powinno gościć pierwszych turystów.
Jak mówi burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski, seminarium wprowadziło w tematykę, planowane są kolejne posiedzenia, podczas których naukowcy będą rozmawiać o zakonach rycerskich nie tylko w Opatowie, ale i w Polsce oraz na całym świecie. Docelowo, centrum ma być także miejscem wymiany opinii i stanu badań. Ma także wypełnić niszę na rynku turystyczno-badawczym, ponieważ w Polsce takiego miejsca nigdzie nie ma.
Według włodarza miasta jest bardzo dużo przesłanek mówiących o obecności zakonu w Opatowie. Chce, z pomocą badaczy i naukowców, wyciągnąć na światło dzienne historyczne potwierdzenie. Będą się z nim mogli zapoznać mieszkańcy, a przede wszystkim turyści.
Obecność templariuszy w Opatowie nie jest jednoznacznie potwierdzona, ale cały czas pracują nad tym badacze. Jak mówi jeden z nich, dr Radosław Kubicki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest wiele przesłanek, wskazujących na obecność tych zakonników w mieście. To nie tylko zapiski w kronice Jana Długosza z XV wieku. Istnieją inne dokumenty, np. mało znana kronika bernardynów z XVII w., gdzie odnaleziono fragmenty, mówiące o opatowskich templariuszach, ale są to też znaki u szczytu kolegiaty św. Marcina oraz dokumenty: z 1189 roku, wydany przez Kazimierza Sprawiedliwego i z 1295 roku, wydany przez niemieckiego króla. Mogą one w pewien sposób odnosić się do obecności templariuszy na tym terenie.
Kolejne seminarium, poświęcone zakonom rycerskim, m.in. templariuszom, zaplanowano w maju. Gmina wkrótce przystąpi do remontu budynku po dawnym więzieniu, bo tam docelowo ma powstać Europejskie Centrum Templariuszy. Burmistrz nie ukrywa, że liczy na wsparcie środków z Polskiego Ładu lub nowego unijnego rozdania.