Nazwy Komorniki, Zapuście, Rosochy czy Rogowy Słup niewiele mówią, ale gdy dodamy że są to miejsca bitew stoczonych przez oddział „Hubala” wszystko staje się jasne. Zapraszamy do podróży w nieznane miejsca.
Droga łącząca Samsonów, w gminie Zagnańsk, z Odrowążem, w gminie Odrowąż, biegnie w zdecydowanej części przez las. Gdy naszym oczom ukaże się wieś Szałas nawet nie zdajemy sobie sprawy ile tragicznych historii związanych jest z tą miejscowością.
Walki Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, niemieckie pacyfikacje z kwietnia 1940 roku i aresztowania z 1943 r. Wreszcie zniszczenie osady we wrześniu 1944 r. Jak na tak małą miejscowość wydarzeń jest wiele. Są one w różny sposób upamiętnione. Najważniejszy jest pomnik przypominający o 122 ofiary wojny.
Dociekliwi znajdą jeszcze, na północ od wsi, miejsce przypominające śmierć jednego z żołnierzy „Hubala”, ale większość osób nie trafi już do innych „pomników” z okresu II wojny światowej.
LOKALIZACJA NIEISTNIEJĄCEJ OSADY
Leśna osada – Rosochy, wielokrotnie odwiedzana przez „Hubala”, gdzie schronienie znalazło czterech jego rannych żołnierzy. W późniejszych latach to miejsce gdzie oddziały AK były serdecznie przyjmowane. Zniszczone przez Niemców prawdopodobnie we wrześniu 1944 roku i dziś niewiele osób wie gdzie osada się znajdowała.
LOKALIZACJA MIEJSCA BITWY POD ROGOWYM SŁUPEM
Wreszcie Rogowy Słup gdzie wycofujący się z Szałasu oddział „Hubala” zaskoczył Niemców na leśnym skrzyżowaniu duktów.
Wszystkie opisane miejsca to historia jednego dnia walk „Hubala”, który zakończył się starciem pod Adamowem. Dokładne miejsce bitwy ustalił dziesięć lat temu Bartosz Kozak.
LOKALIZACJA STARCIA POD ADAMOWEM
Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka słuchowiska: Obrazy wojennych zdarzeń w którym opowiemy o walkach w tych właśnie miejscach.