Sprawność fizyczna, muzykalność i poczucie rytmu – to tylko niektóre elementy oceniane przez komisję artystyczną w trakcie przesłuchań do Zespołu Pieśni i Tańca Kielce. Nabór odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury.
Do zespołu zgłosiło się pięć osób, spośród których wybrano trzy. Wśród nich była Alina Górecka.
– Myślałam, aby wstąpić do takiego zespołu już na studiach. Jednak nigdy nie miałam czasu, a teraz zauważyłam to ogłoszenie i stwierdziłam, że spróbuję – mówi.
W jury zasiadła m.in. Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego. Jak zaznacza, nie jest zadowolona z faktu, że zgłosiło się tak mało osób, jednak ma nadzieje, że wkrótce zdecydują się kolejne.
– Dziś wybraliśmy trzy osoby. Postanowiliśmy z osobami koordynującymi zespół, że będziemy zachęcać także uczniów w szkołach. Chodzi przede wszystkim o młodzież ze szkół średnich – zaznacza.
Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, która także oceniała kandydatów zauważa, że w tańcach ludowych wykorzystywane są piękne, barwne kostiumy.
– Myślę, że wiele dziewczyn dobrze czułoby się w wianku, koralach, dopiętych, długich warkoczach i szerokiej spódnicy. Gorset krakowski jest też obszyty cekinami – zauważa.
Komisja w trakcie przesłuchania prosi o wykonanie ćwiczeń tanecznych, wyklaskanie zadanego rytmu, zaimprowizowanie dowolnego fragmentu tanecznego oraz krótką, słowną autoprezentację.
Wkrótce pojawią się informacje na temat kolejnych terminów naboru.
Zespół Pieśni i Tańca Kielce powstał w 1973 roku. Od 1976 roku jego siedzibą jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Działał z sukcesami przez wiele lat. Pod koniec lat 90. XX wieku wystąpił na deskach Kieleckiego Centrum Kultury w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki, w reżyserii Marii Fołtyn.
W tym samym roku, po jubileuszu 20-lecia, działalność zespołu w WDK została zawieszona, a reaktywowana w 2004 r. Powrócili dawni tancerze, ale przyszło także wielu nowych.
Dzisiejszą grupę tworzą amatorzy, miłośnicy i entuzjaści tańca, śpiewu, folkloru oraz tradycji narodowych w różnym wieku. Należą do niej ludzie różnych zawodów, studenci oraz licealiści. W repertuarze grupy znajduje się szereg polskich tańców narodowych, m.in. polonezy, krakowiaki, mazury, oberki czy suity.