Co to jest piżmo i skąd pochodzi? Czy można zrobić wodę toaletową w domu? – to tylko niektóre pytania na które odpowiedzi uzyskają osoby biorące udział w wykładach „Świat zapachów – od starożytności do współczesności”. Spotkanie jest organizowane w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki.
Dr Magdalena Marcinkowska z Instytutu Chemii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach informuje, że pierwsze perfumy powstały w 1370 roku. Nazywane były „Wodą królowej Węgier”. – Zostały one wyprodukowane dla królowej Elżbiety, która była żoną Karola V Mądrego na dworze francuskim – mówi.
Na początku, do ich przygotowania były wykorzystywane naturalne składniki, pozyskiwane z roślin. Tym samym były bardzo drogie. Aby w miarę upływu lat były dostępne dla jak największej liczby osób, zaczęto zastępować je preparatami chemicznymi.
– Perfumy, które obecnie możemy kupić są roztworami. Im więcej jest składników naturalnych, tym one są bardziej trwałe. To też przekłada się na cenę – mówi.
Jednym ze składników pochodzenia naturalnego jest piżmo. To wydzielina gruczołów okołoodbytnicznych piżmowca i piżmaka. – To bardzo drogi składnik. Handel nim jest surowo zabroniony, ponieważ jego pozyskiwanie wiąże się ze śmiercią zwierząt. Aby ich nie zabijać, organizowane są specjalne hodowle – dodaje.
Magdalena Majer, studentka pierwszego roku studiów magisterskich w Instytucie Chemii uważa, że Świętokrzyski Festiwal Nauki to bardzo ciekawe wydarzenie dla młodych ludzi, chcących przybliżyć się do świata nauki. – Podczas festiwalu można wziąć udział w różnych, ciekawych wykładach dotyczących np. elektrochemii – mówi.
W sumie zaplanowano 733 godziny z nauką. Festiwal potrwa do poniedziałku.