Zespół Pieśni i Tańca Kielce poszukuje nowych członków. Przesłuchania dla kandydatek i kandydatów odbędą się dziś, w sobotę, 9 października, o godzinie 12.00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Osoby zainteresowanie działalnością w tej grupie, która pielęgnuje i kultywuje tradycje ludowe naszego regionu, staną przed komisją kwalifikacyjną w składzie: Magdalena Kusztal – przedstawiciel organizatora, menadżer kultury, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Elżbieta Pańtak – pedagog tańca, choreograf, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, Marcos De Lima – pedagog tańca, tancerz-solista Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. W komisji znajdzie się także członek zespołu, choreograf Pieśni i Tańca Kielce.
Od licealisty wzwyż
Agnieszka Soboń, kierownik działu promocji i marketingu Wojewódzkiego Domu Kultury wyjaśnia, że kandydatka lub kandydat powinien być osobą przynajmniej w wieku licealnym, natomiast górnej granicy nie ma.
– Predyspozycje, które będą oceniane przez komisję, to między innymi: sprawność fizyczna umożliwiająca systematyczny wysiłek, posiadane umiejętności taneczne, muzykalność, poczucie rytmu. Liczyć się będą także dyspozycyjność do udziału w próbach i występach oraz kultura osobista i zaangażowanie. Komisja poprosi państwa o wykonanie prostych ćwiczeń tanecznych, wyklaskanie zadanego rytmu, zaimprowizowanie dowolnego fragmentu tanecznego oraz krótką, słowną autoprezentację – wymienia.
Na przesłuchanie trzeba założyć ubranie taneczne lub sportowe, pozwalające na swobodne poruszanie się.
Mile widziani także amatorzy
Agnieszka Soboń zachęca do skorzystania z zaproszenia nie tylko osoby tańczące, ale również amatorów.
– To jest wyjątkowa możliwość rozwoju artystycznego, okazja do sprawdzenia swoich predyspozycji tanecznych, wokalnych, szansa przygotowania się do dalszego kształcenia w kierunku artystycznym, możliwość uzyskania umiejętności niezbędnych w karierze scenicznej, ale także nowe przyjaźnie, ciekawe znajomości, serdeczna atmosfera łącząca ludzi, zafascynowanych folklorem. Każdy kto lubi tańczyć i śpiewać ma szansę zostać artystą i występować na wielu scenach naszego województwa i kraju – zauważa.
Osoby, które trafią do zespołu będą uczestniczyły w systematycznych lekcjach tańca i próbach repertuarowych (dwa razy w tygodniu po 2-3 godziny), i pracowały z zawodową kadrą artystyczną, profesjonalnym zapleczem w postaci sal baletowych, kostiumów tanecznych do prezentacji.
Lekcje i próby repertuarowe rozpoczną się od października 2021 roku. Przynależność do zespołu jest bezpłatna.
Wizytówka regionu
Zespół Pieśni i Tańca Kielce powstał w 1973 roku. Od 1976 roku jego siedzibą jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Działał z sukcesami przez wiele lat. Pod koniec lat 90. XX wieku wystąpił na deskach Kieleckiego Centrum Kultury w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki, w reżyserii Marii Fołtyn. W tym samym roku, po jubileuszu 20-lecia, działalność zespołu w WDK została zawieszona, a reaktywowana w 2004.
Powrócili dawni tancerze, ale przyszło także wielu nowych.
Dzisiejszą grupę tworzą amatorzy, miłośnicy i entuzjaści tańca, śpiewu, folkloru oraz tradycji narodowych w różnym wieku. Należą do niej ludzie różnych zawodów, studenci oraz licealiści. W repertuarze grupy znajduje się szereg polskich tańców narodowych, m.in. polonezy, krakowiaki, mazury, oberki czy suity.
Zespół Pieśni i Tańca Kielce dziś również stanowi wizytówkę regionu. We wrześniu wystąpił na dożynkach wojewódzkich, za co w tym tygodniu odebrał podziękowania od Magdaleny Kusztal – dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego oraz Jacka Sabata – dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury.
– Musimy zadbać o zespół, bo to produkt marketingowy regionu – mówiła dyrektor Magdalena Kusztal, zapowiadając nowe otwarcie dla „Kielc”. W planach na najbliższy czas jest realizacja świątecznego przedstawienia z udziałem tej grupy.