Pieniądze dla studentów są tematem broszury informacyjnej, którą przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Anna Ostrowska, rzecznik resortu mówi, że w dokumencie znalazły się informacje na temat rodzaju wsparcia, o które mogą ubiegać się żacy oraz zasad jego udzielania.
– Broszura może być szczególnie przydatna dla osób zaczynających właśnie naukę na studiach. Znajdą tam informacje o stypendium socjalnym, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogach oraz kredytach studenckich – informuje Anna Ostrowska.
Jak dodaje rzecznik, dużo miejsca w broszurze poświęcono właśnie pożyczkom.
– Jest on przyznawany na preferencyjnych warunkach i można go otrzymać niezależnie od innych świadczeń stypendialnych. Kredyt może być poręczony w całości przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wniosek składa się tylko raz, natomiast środki przyznawane są przez cały okres studiowania. O wysokości wsparcia decyduje sam student. Może być to kwota od 400 do 1 tys. zł miesięcznie – informuje rzecznik.
Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu studiów. 10 proc. najlepszych studentów może liczyć na umorzenie nawet połowy kredytu. O umorzenie mogą starać się również osoby w trudnej sytuacji materialnej.