Dotychczas specjalizował się w spektaklach lekkich i zabawnych, teraz po raz pierwszy mierzy się z klasyką. Amatorski Teatr „Święty spokój”, działający w Rudkach (gmina Nowa Słupia) pracuje nad „Dziadami” cz. II Adama Mickiewicza. Premiera w piątek (8 października).
Agnieszka Lewandowska, dyrektor artystyczny grupy wyjaśnia, że wybierając sztukę, zespół kieruje się tym, by niosła jakieś ważne przesłanie. Do takich należą „Dziady” cz. II – utwór poruszający istotne zagadnienia społeczne.
– To utwór opisujący dawny obrzęd ludowy, związany z przywołaniem dusz zmarłych, w czasie którego żywi pomagają umarłym w odzyskaniu spokoju ducha, a zmarli w zamian udzielają żyjącym przestróg i nauk moralnych na podstawie własnych doświadczeń. Dlatego to najważniejsze przesłanie ma dla nas duże znaczenie: jak mamy żyć i współżyć z ludźmi, aby zasłużyć na wieczność i szczęście po śmierci. Chcielibyśmy, żeby każdy, kto przyjdzie na ten spektakl zastanowił się choć przez chwilę nad swoim życiem, nad relacjami między sobą, i żeby zaczął żyć szczęśliwie tu i teraz, zgodnie ze sobą, i w zgodzie z innymi – podkreśla.
Teatr „Święty spokój” tworzą osoby na co dzień związane z różnymi profesjami, m.in.: nauczyciele, pracownicy urzędu gminy, prowadzący własną działalność. Jak przyznaje jeden z aktorów, Tomasz Andzela, czasu na przygotowanie przedstawienia było mało.
– Do września próby mieliśmy raz w tygodniu, spotykaliśmy się w poniedziałki. Od września nasze spotkania zintensyfikowały się. Trudno jest, bo jesteśmy amatorami, te spotkania odbywają się popołudniami, już nie mówię, że kosztem naszego czasu. Nawet w ostatnim tygodniu przed premierą spektakl nabiera pewnych szlifów, i nawet teraz jest to zagadka, jaki będzie finał tych prac – żartuje.
Przygotowaniem scenariusza i reżyserią zajęła się Bożena Jop. Za muzykę odpowiada Wojciech Janus, zaś za choreografię – Izabela Pańtak.
– Elementem, który na pewno zaskoczy widza jest wprowadzony taniec – zapowiada Agnieszka Lewandowska.
– Nawiązała z nami współpracę choreograf Izabela Pańtak, która starała się wykrzesać z nas ukryte talenty. Będą tańczyć ptaki, nasza cudowna Zosia, duszki, aniołki, więc mam nadzieję, że to pokaże naszej publiczności inne nasze oblicze, jeszcze nieznane do tej pory – mówi.
Agnieszka Lewandowska nie chce zdradzać szczegółów, ale uchyla rąbka tajemnicy i zapowiada, że nie zabraknie efektów specjalnych.
– Przygotowaliśmy ten spektakl jako teatr uliczny. Chcielibyśmy go pokazać w przestrzeni publicznej, czyli w parku, na ulicy, w fantastycznej scenerii, bo mamy dużo efektów świetlnych, dymowych – wymienia.
Na premierę czeka burmistrz Nowe Słupi, Andrzej Gąsior.
– Teatr tworzą mieszkańcy naszej gminy. Działa od siedmiu lat amatorsko, wiec jest to duże wyzwanie dla nich samych i dla ich rodzin. Jestem dumny z tego, że udało się w naszej gminie taki teatr uruchomić, pełni także funkcję promocyjną, bo osiągnął wiele sukcesów, występował a Kielcach, uczestniczył w dwóch ogólnopolskich konkursach, skąd wrócił z wyróżnieniami – podkreśla.
Spektakl powstał przy wsparciu finansowym urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego oraz burmistrzowi miasta i gminy Nowa Słupia, a także dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Zdrowy Człowiek Emeryk.
Premiera „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza w wykonaniu Teatru Amatorskiego „Święty spokój” w piątek (8 października), o godzinie 19. Kolejny spektakl w sobotę (9 października), ale na oba już nie ma wejściówek.