– W tym roku akademickim zajęcia będą się odbywały stacjonarnie, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Towarzyszy nam wielka niepewność. Nie wiemy, jak będzie przebiegała pandemia. Widzimy nasilenie liczby zakażeń, ale nasza społeczność w dużym stopniu jest zaszczepiona – powiedział prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Rozmowie Dnia Radia Kielce.
Jak dodał, w tym roku uczelnię czekają ważne wyzwania, między innymi związane z ewaluacją.
– To dla nas godzina prawdy. W następnym roku akademickim dowiemy się, jaką zdobyliśmy kategoryzację. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie pomyślnie i pozostaniemy politechniką oraz będziemy mieli zapewnione finansowanie – dodał rektor.
Jednym z ważniejszych elementów, wpływających na ocenę uczelni, są publikacje.
– Ich liczba wzrosła dwukrotnie. Oprócz tego liczy się też pozyskiwanie projektów i społeczne oddziaływanie uczelni. Mobilizujemy się i dostosowujemy nasza pracę do wymogów ustawy – zapewnił profesor Koruba.
Jak podkreślił rektor, Politechnika Świętokrzyska stawia na innowacyjność oferty dydaktycznej. Trwają prace nad uruchomieniem kierunku inżynieria biomedyczna, który ma być prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– Na Politechnice będziemy chcieli też utworzyć kierunki międzywydziałowe, takie jak inżynieria materiałowa, czy pojazdy elektryczne i hybrydowe. Wraz z UJK myślimy ponadto nad kolejnymi wspólnymi kierunkami. Zależy nam zwłaszcza na takich, które odpowiadałyby potrzebom Głównego Urzędu Miar – wymieniał gość Rozmowy Dnia.
Wraz z GUM Politechnika Świętokrzyska tworzy konsorcjum, w którym uczelnia odpowiada za kontakt ze światem biznesu. PŚk będzie też członkiem powstającej Unii Metrologii. Celem uczelni jest również wzmocnienie współpracy z branżą zbrojeniową. Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji (CENWIS) będzie prowadzić dla niej badania.
– Docelowo chciałbym, żeby powstało w naszych strukturach Centrum Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa, analogiczne do CENWIS-u. W inauguracji roku akademickiego będzie dziś uczestniczył prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, z którym odbyłem już rozmowy na ten temat, a na targach MSPO podpisaliśmy umowę. Wraz z nim i prezes MESKO, Elżbietą Śreniawską będziemy starali się doprowadzić do tego, by rozpocząć budowę ośrodka – zapowiedział rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Politechnika Świętokrzyska ma prowadzić między innymi badania nad silnikami rakietowymi. Planowane jest też podpisanie umowy z Centrum Techniki Morskiej na opracowanie systemu drona podwodnego.