Dawne życie mieszkańców gminy Brody zostanie zachowane od niepamięci, dzięki projektowi prowadzonemu przez Centrum Kultury i Rekreacji.
Najstarsi mieszkańcy dwunastu sołectw dzielą się swoimi wspomnieniami z kolejnym pokoleniem, korzystając z nowoczesnych technologii. Nagrywane są filmy opowiadające o codzienności wsi sprzed kilku dekad.
Łukasz Gołda, dyrektor centrum w Brodach, podkreśla, że projekt ma łączyć pokolenia i ocalić najcenniejszą tkankę społeczności – tradycję i wspomnienia.
– To one świadczą o naszej tożsamości, wiele obrzędów, zwyczajów czy anegdot zaciera się w pamięci, dlatego chcemy je zachować nagrywając wypowiedzi mieszkańców – mówi.
Swoimi doświadczeniami dzielą się członkinie kół gospodyń wiejskich, które za cel stawiają sobie przekazanie wiedzy o dawnym świecie. Maria Strzelecka z Adamowa nie kryje tęsknoty za relacjami międzyludzkimi.
– Było bardzo wesoło, choć musieliśmy dużo pracować, jednak każdą pracę wykonywało się wspólnie. Radością były dożynki, okrężne czy wspólne darcie pierza albo przędzenie wełny – opowiada.
Nagrania umieszczone są w Internecie, na stronie gminy Brody, a na koniec zostanie wydany album zawierający wszystkie filmy. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotą 24 tys. zł, wkład własny CKiR to 4 tys. zł.