Prawie 60 proc. Polaków deklaruje, że w tym sezonie nie przyjmie szczepionki przeciwko grypie. W Polsce tylko około 4 proc. populacji chroni się w ten sposób przed tą sezonową chorobą.
Najczęściej wymienianym powodem są ewentualne powikłania po szczepieniu. Tymczasem naukowcy zbadali, że podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca podczas tej samej wizyty, na której wykonuje się zastrzyk ze szczepionką przeciw grypie, jest bezpieczne dla pacjenta. Czy zaszczepimy się w tym sezonie przeciw grypie?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 5 października, 278 dzień roku.
Do końca roku zostało 87 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:46
Zachód słońca w Kielcach: 18:02
Dzień trwa 11 godzin i 15 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 godzin i 26 minut.
Imieniny obchodzą: Apolinary, Faustyna, Igor oraz Rajmund, Placyd, Maur, Konstancjusz, Justyn, Galla, Flawiana, Flawia, Eutychiusz, Donat, Charytyna, Bartłomiej, Tulia, Wiktoryn
*****
Przysłowie na dziś:
„W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Nauczyciela
*****
WTOREK, 5 PAŹDZIERNIKA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
– LASOCHÓW i WISNICZ: kwaterujący tam od 2 października 2 ppLeg. przy którym znajdował się sztab 2 Dywizji Piechoty AK rozpoczął swój nocny marsz przez Chotów do Ewelinowa i Lasocina gdzie kontynuowano przygotowania do demobilizacji, rozwiązania sztabu dywizji i przetrwania zimy.
– PARCZÓWEK k/Gowarczywa: maszerujący w nocy na 6 października 3 ppLeg. AK starł się z niemiecką zasadzką. Straty własne 1 zabity, „Poranek” Mieczysław Janas, ranni: „Grzybek” Władysław Sokołowski, „Warneńczyk” Władysław Jagiełło;
1968 r. – Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody.
WTOREK, 5 PAŹDZIERNIKA: W POLSCE
1356 r. – Król Kazimierz III Wielki powołał Sąd Wyższy Prawa Niemieckiego i Sąd Sześciu Miast, który był ostateczną instancją odwoławczą przy królu.
1716 r. – porażka konfederatów tarnogrodzkich w bitwie pod Kowalewem z wojskami saskimi, podczas której doszło do ostatniej w historii szarży husarii.
1831 r. – wojsko polskie w liczbie 20 tys. ludzi wraz z ostatnim wodzem powstania listopadowego gen. Maciejem Rybińskim przekroczyło granicę pruską we wsi Jastrzębie pod Brodnicą i złożyło broń. Był to ostatni epizod powstania.
1912 r. – w związku z kryzysem bałkańskim Józef Piłsudski wydał rozkaz do Związku Walki Czynnej i podległych mu struktur strzeleckich, polecając wzmożenie gotowości bojowej na wypadek wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego. W oddziałach strzeleckich odbyły się próbne mobilizacje i ćwiczenia polowe. Zintensyfikowano zajęcia w zakresie taktyki, geografii politycznej i wojskowej, terenoznawstwa, umocnień, szkolenia ogniowego, strzelectwa i musztry.
1925 r. – rozpoczęła się, trwająca do 16 października, konferencja międzynarodowa w Locarno, w której wzięli udział przedstawiciele rządów Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. W wyniku ustaleń konferencji nie zagwarantowano nienaruszalności granic niemiecko-czechosłowackiej i niemiecko-polskiej.
1938 r. – z Eksperymentalnej Stacji Telewizyjnej w warszawskim wieżowcu Prudential wyemitowano pierwszy w Polsce program telewizyjny, który był oglądany na 4 odbiornikach.
1939 r.
– pod Kockiem zakończyła się ostatnia bitwa kampanii obronnej stoczonej przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Datę przyjmuje się za koniec regularnej wojny obronnej wobec agresji niemieckiej i sowieckiej. W kampanii obronnej 1939 roku Wojsko Polskie stoczyło ponad 700 bitew i potyczek, w wyniku których zginęło 70 tyś. żołnierzy i ludności cywilnej, a 133 tysiące zostało rannych.
– rozstrzelano 38 obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
1957 r. – w Warszawie zdławiono zamieszki wywołane zamknięciem czasopisma „Po prostu” (tzw. Warszawski Październik ’57).
1964 r. – Melchior Wańkowicz został aresztowany pod zarzutem współpracy z Radiem Wolna Europa.
1983 r. – Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla przewodniczącemu Solidarności Lechowi Wałęsie. W imieniu Wałęsy, któremu władze komunistyczne uniemożliwiły wyjazd do Oslo, nagrodę odebrała jego żona Danuta.
2007 r. – decyzją ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło awansowano pośmiertnie 7842 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
PONIEDZIAŁEK, 4 PAŹDZIERNIKA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 09:00 – Warszawa: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej otworzy debatę dotyczącą obronności prowadzoną w ramach 8 edycji Warsaw Security Forum organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego