Ponad 80 prac, autorstwa 29 artystów znajdzie się na nowej wystawie w Muzeum Dialogu Kultur – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ich wspólnym mianownikiem jest rozmiar: 13 na 18 cm. Projekt artystyczny pod tytułem „Mała Forma Graficzna 13 x 18” zostanie otwarty dzisiaj (czwartek, 21 października).
Jest to już czwarta edycja międzynarodowego projektu, którego inicjatorem i jednym z pomysłodawców jest Waldemar Kozub – profesor i nauczyciel akademicki związany z Politechniką Świętokrzyską. Artur Ptak, kurator wystawy podkreśla, że dotychczas odbyły się trzy prezentacje małej formy graficznej w latach: 2013, 2014, 2016. Wspomniane edycje dają pogląd na, dokonywane przez artystów grafików, poszukiwania nowych sposobów wychodzenia poza teren grafiki na inne dyscypliny: rysunek, malarstwo, fotografię.
– Będziemy prezentowali prace 29 artystów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Są to najczęściej osoby działające w zakresie małej formy graficznej, zarówno tej tradycyjnej, czyli grafiki typowej, warsztatowej, jak linoryt, drzeworyt czy akwaforta, ale też nowych mediów, takich jak druk cyfrowy, techniki mieszane, digital print – wymienia.
Uczestnicy nie mieli ograniczeń tematycznych, ani warsztatowych.
– Pojawiają się tematy najczęściej podejmowane przez artystów zaproszonych do udziału w projekcie. Jest to przyroda, człowiek, ale nie brakuje także tematów abstrakcyjnych – wyjaśnia Artur Ptak.
Do udziału w tegorocznej edycji projektu zaproszono 50 autorów. Każdy z nich mógł zgłosić trzy prace graficzne powstałe w czasie ostatnich pięciu lat. Ostatecznie na wystawie widzowie zobaczą 84 prace, stworzone przez 29 autorów. Ośmiu grafików pochodzi z zagranicy – Włoch, Belgii, Chorwacji, Macedonii, Węgier, Estonii i Szwecji, a 21 z Polski.
– Intencją organizatorów wystawy jest pokazywanie piękna zminiaturyzowanej formy graficznej, wykonywanej przez wybitnych artystów-grafików, pedagogów sztuki związanych z różnymi uczelniami i kierunkami artystycznymi. Są to indywidualności z różnych części Europy i myślę, że wynikająca stąd różnorodność jest największym atutem wystawy – podkreśla kurator.
Kuratorzy wystawy: dr hab. Waldemar Kozub, dr Artur Ptak, koordynator: Zuzanna Michcik. Patronat honorowy: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kieleckiego, Polskie Stowarzyszenie Edukacji Plastycznej w Kielcach.
Otwarcie wystawy dzisiaj (czwartek, 21 października). Prace będą prezentowane do 23 stycznia 2022 roku.