Ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 220 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Zachwyca swoją konstrukcją i architekturą. Buska tężnia bo niej mowa, jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce.
Konstrukcja została dostrzeżona przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i otrzymała tytuł „Budowy roku 2020” i nagrodę II stopnia.
Z imponującego obiektu można korzystać od czerwca tego roku. Obiekt, który stanął w samym sercu nowego parku zdrojowego został doceniony z kilku powodów: to m.in. nowoczesność rozwiązań technologicznych, jakość wykonania, funkcjonalność oraz najwyższa jakość materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.
Zdobycie wyróżnienia nie było łatwe, bo każda zgłoszona inwestycja była szczegółowo badana. Niezwykle nas to cieszy, a jednocześnie motywuje do wytężonej pracy na rzecz mieszkańców, kuracjuszy jak i gości odwiedzających nasze miasteczko – podkreśla Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
– Według oceny architektów to obiekt unikatowy. To wyróżnienie to wielki zaszczyt, a jednocześnie wyzwanie, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić uzdrowiskową część miasta. – zaznaczył.
Tężnia solankowa, której przejścia przypominają labirynt bije rekordy popularności. Od otwarcia odwiedziło ją już ponad 200 tys. osób – mówi z kolei Katarzyna Legawiec z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, który jest administratorem obiektu.
– W głównym pierścieniu tężni odbywają się wydarzenia kulturalne m.in. koncerty, a także prelekcje i degustacje m.in. miodów, herbatek ziołowych głównie różanych. Są także prezentowane tematyczne wystawy, aktualnie możemy oglądać wielkoformatowe fotografie ukazujące postępy prac przy budowie tężni – mówi.
Całkowita długość ścian ułożonych z tarniny to 560 metrów długości, a ich powierzchnia to około 5 tys. metrów kwadratowych. Do tego dochodzi taras o powierzchni ok. 1,2 tys. metrów kwadratowych znajdujący się na wysokości ponad 8 m. Zaś powierzchnia niecki basenowej gdzie jest solanka to ok. 2 tys. metrów kwadratowych. W stałym obiegu jest około 200 metrów sześciennych solanki.
Przy budowie użyto 100 tirów tarniny, przywieziono około 700 metrów sześciennych drzewa modrzewiowego. W grudniu 2020 roku prace budowlane zakończyły się odbiorem obiektu.
Tuż obok tężni usytuowany jest dom zdrojowy o wymiarach 40 metrów długości i 16 metrów szerokości i ponad 7 m wysokości z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią. Znajduje się tam także Centrum Informacji Turystycznej. W budynku utworzono ponadto oranżerię, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem. Na zewnątrz znajduje się również multimedialna fontanna gdzie woda tryska w rytm muzyki.
W konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, pierwszą nagrodę przyznano także firmie Budimex Spółka Akcyjna za realizację Centrum Komunikacyjnego w Kielcach wraz z systemem informacji dla pasażerów.