Były degustacje miodu, prelekcje i pokazy tradycyjnego pszczelarstwa oraz bartnictwa – w Parku Etnograficznym w Tokarni po raz dziewiąty odbył się piknik pszczelarski. Chętni mogli też nabyć różne gatunki miodu, a także inne produkty pszczele.
Justyna Gabryś wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo pasieczne „Bartnik Chęciński” w miejscowości Lelusin, w gminie Chęciny. Uważa, że pszczoły są bardzo wdzięcznymi owadami i można się z nimi zaprzyjaźnić.
– Pracujemy z naturą, w naturalnym środowisku, mamy bliski kontakt z owadami i przyrodą. Dzięki temu, dzięki pszczołom uzyskujemy to, co natura daje najlepszego, samo zdrowie – podkreśla.
Na stoisku Jerzego Martyna z gospodarstwa pasiecznego „Miód Podkarpacki” można było nabyć między innymi miód faceliowy.
– To rzadki rodzaj miodu, mało znany, o subtelnym, bardzo delikatnym smaku. Jest idealny dla małych dzieci. Nie podrażnia żołądka, jest smaczny, bogaty w magnez i żelazo – poleca.
Podczas pikniku zaprezentowano techniki wykonania barci nadrzewnej kłodowej, czy rzeźbionego ula. Można było zapoznać się z narzędziami pszczelarskimi, a w specjalnym pokazie widzowie zobaczyli, jak pozyskiwany jest miód. Prezentowane również były tradycyjne przepisy kulinarne i kosmetyczne, oparte na miodzie i innych produktach pszczelich.