Dwór w Olesznie, będący świadkiem historycznych wydarzeń popadał w ruinę. Bohaterowie wydarzeń pozostali jednak w pamięci mieszkańców, tak jak historia wspólnej walki NSZ i AK z Niemcami.
Od dwudziestu lat dwór w Olesznie, w gminie Krasocin, popada w ruinę. Nie ma już na miejscu rodziny Niemojewskich, która osiadła tu w 1721 roku. Ostatnie lata gospodarowania rodziny przypadły na czas II wojny światowej.
– Pod koniec października 1939 r. dociera tutaj w towarzystwie dwóch ułanów major Henryk Dobrzański, którego bardziej znamy pod pseudonimem „Hubal” – mówi Robert Dzierzgwa, dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w niedalekim Dobromierzu, którego „Hubal” jest patronem.
– Dwór należał do Konrada Niemojewskiego, dalekiego krewnego żony Dobrzańskiego – dodaje.
W czasie II wojny światowej właściciel dworu zaangażował się w działalność konspiracyjną. W zakamarkach budynku ukrywano radio, a sam majątek był przystanią dla poszukiwanych. Już na początku okupacji został tam skierowany Aleksander Jeśkow „Lont”, który był później ostatnim Komendantem Placówki AK Oleszno. Z ran po przesłuchaniach leczył się tam także Józef Piotrowicz „Wybój”, odbity przez partyzantów z aresztu w Opatowie.
W dworze gościł też Komendant Główny Armii Krajowej, generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, który Wigilię 1944 r. zjadł w towarzystwie właściciela dworu i jego rodziny.
W 1945 roku komuniści zabrali majątek prawowitym właścicielom. W kolejnych latach był tam ośrodek zdrowia, przedszkole, aptek, mieszkania lekarzy, aż ostatecznie nieremontowany budynek popadł w ruinę.
– W 1999 roku wojewoda przekazał nieruchomość na własność powiatu włoszczowskiego, który sprzedał ją w 2003 roku nowym właścicielom prywatnym ale obiekt był już w bardzo złym stanie – wyjaśnia nam Ireneusz Gliściński, wójt gminy Krasocin.
– W tym roku zmienił się właściciel dworu. Otoczenie zostało posprzątane, a sam obiekt został zabezpieczony. Mam nadzieję, że nowemu właścicielowi uda się przywrócić obiektowi świetność – dodaje.
W lipcu 1944 roku dwór był świadkiem wizyty niemieckiego oddziału, który wkrótce został rozbity. Historię walki przypominamy w kolejnym odcinku słuchowiska: Obrazy wojennych zdarzeń